We Wrocławiu odbył się XV Kongres „Problemy w rozrodzie małych zwierząt”! - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

We Wrocławiu odbył się XV Kongres „Problemy w rozrodzie małych zwierząt”!

12-13.10.2019 r. odbył się XV Kongres „Problemy w rozrodzie małych zwierząt: płodność, ciąża, noworodek”. W tym roku Kongres był wydarzeniem szczególnym, świętowaliśmy bowiem Jubileusz 15-lecia naszych spotkań, od 2005 roku, gdy rozpoczęliśmy organizację corocznej konferencji dotyczącej rozrodu małych zwierząt, aż po obecną edycję był to zawsze istotny punkt w kalendarzu weterynaryjnym.

Organizatorem przedsięwzięcia była Katedra Rozrodu z Kliniką Zwierząt Gospodarskich Wydziału Medycyny Weterynaryjnej UPWr, a współorganizatorami: Wrocławskie Centrum Akademickie, Towarzystwo Biologii Rozrodu, Dolnośląska Izba Lekarsko-Weterynaryjna, Komitet Nauk Weterynaryjnych i Biologii Rozrodu PAN oraz Polskie Stowarzyszenie Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt.

W obradach wzięło udział ponad 300 osób, w tym uczestnicy z: Polski, Francji, Belgii, Włoch, Grecji, Niemiec, Rosji, Estonii, Ukrainy, Litwy, Tajlandii i Wielkiej Brytanii. Obrady otworzyli: prorektor ds. innowacji i współpracy z gospodarką prof. dr hab. Anna Chełmońska-Soyta, prezes Dolnośląskiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej – dr Wojciech Hildebrand oraz główny organizator spotkania − prof. dr hab. Wojciech Niżański. Wykładowcami byli: Ann van Soom (Gandawa, Belgia), Gaia Cecilia Luvoni (Mediolan, Włochy), Andrea Münnich (Berlin, Niemcy), Konrad Blendinger (Frankfurt n. Menem, Niemcy), Cindy Maenhoudt (Alfort, Francja), Alain Fontbonne (Alfort, Francja), Xavier Levy (Tuluza, Francja), George Mantziaras (Ateny, Grecja), Tadeusz Frymus (Warszawa), Magdalena Kalwas-Śliwińska (Warszawa), Wojciech Niżański (Wrocław), Wojciech Hildebrand (Wrocław) oraz Janina Łukaszewska (Wrocław).

Tematyka Kongresu była poświęcona zagadnieniom praktycznym, atrakcyjnym dla lekarzy weterynarii. Skupiliśmy się zatem na diagnostyce i terapii zaburzeń rozrodu, w tym na leczeniu chirurgicznym. Odpowiadaliśmy na pytanie o rolę zakażeń w powstawaniu problemów z płodnością. Zajmowaliśmy się szczegółowo onkologią i badaniami laboratoryjnymi w rozrodzie. Omówione zostały nowe możliwości w rozrodzie kotów, jak również nowoczesne techniki obrazowania: 3D, 4D, color-Doppler, kontrast, elastografia.

Podczas Kongresu, jak co roku, zorganizowano sesję plakatową. W tym samym czasie hodowcy mogli wziąć udział w organizowanej równocześnie konferencji hodowlanej – Dniu Hodowcy. W tym roku była ona skierowana do hodowców psów. We współpracy z firmą Royal Canine odbyła się seria wykładów dotycząca: monitorowania cyklu jajnikowego suk, prowadzenia ciąży u małych zwierząt, opieki nad porodem, cesarskiego cięcia, profilaktyki chorób zakaźnych oraz żywienia suk i szczeniąt.

Wykłady, jak i cała organizacja Kongresu, spotkały się z bardzo pozytywnymi opiniami uczestników z kraju i zagranicy. Zapraszamy do Wrocławia ponownie za rok. Już teraz planujemy bardzo interesujące tematy. We Wrocławiu na Kongresie Rozrodu po prostu warto być!

Znajdź swoją kategorię

2602 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.