III Konferencja Diagnostyczna oraz IV Konferencja Ortopedyczna MEDiVET - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

III Konferencja Diagnostyczna oraz IV Konferencja Ortopedyczna MEDiVET

Po ponad rocznym okresie pandemii i związanej z tym przerwy w organizacji wydarzeń edukacyjnych na żywo, MEDiVET ponownie zaprosił lekarzy weterynarii do skorzystania z oferty edukacyjnej – jednego z filarów, na których opiera swoje usługi dla klientów.

2-3 października w Poznaniu w hotelu Andersia odbyły się III Konferencja Diagnostyczna i IV Konferencja Ortopedyczna MEDiVET. W obu konferencjach wzięło udział ponad 170 uczestników. Wykłady poprowadzili wybitni specjaliści w dziedzinie hematologii, kardiologii, endokrynologii, a także chirurgii i ortopedii.

Konferencję otworzyło przemówienie Prezesa Zarządu MEDiVET Roberta Kaszyńskiego. Po przywitaniu gości uczestnikom konferencji została przybliżona droga rozwoju firmy, przedstawiono jak zmiany następujące w branży dywersyfikują działania zespołu oraz z jaką ofertą MEDiVET chce wyjść do klienta w najbliższych latach.

Konferencję Diagnostyczną zainaugurowało wystąpienie dr n. wet. Janiny Łukaszewskiej nt. „Badania moczu u psów i kotów z interpretacją wyników badań”. Nie mogło również zabraknąć tematów niedokrwistości w interpretacji Pani Doktor.

Diagnostykę w chorobach kardiologicznych przybliżyła uczestnikom prof. Urszula Pasławska, a lek. wet. Ewa Zwierzyńska, na co dzień zajmująca się endokrynologią, omówiła diagnostykę cukrzycy, chorób tarczycy oraz nadczynności nadnerczy.

Drugi dzień konferencji rozpoczął się wykładem o „Osteotomiach miednicy wykorzystywanych w leczeniu młodzieńczej dysplazji stawów biodrowych u psów”, który wspólnie wygłosili dr n. wet. Jacek Cymbryłowicz i dr n. wet. Piotr Trębacz. Wykład podzielony na dwie części przeprowadził uczestników od patofizjologii choroby, przez kwalifikację pacjenta do zabiegu, niezbędne badania przeprowadzane podczas diagnostyki, kończąc na szczegółowym omówieniu samej operacji, w różnych jej wariantach.

Tego dnia uczestnicy mogli również wysłuchać prelekcji na temat problemów ortopedyczno-neurologicznych ras brachycefalicznych, którą wygłosił dr n. wet. Jacek Mederski. Porównując zawód chirurga do kunsztu wirtuoza, rozpoczął swój wykład od technik operacyjnych, zgodnych z zasadami Halsteda. W trakcie wystąpienia omówił także temat dyskopatii odcinka szyjnego i wad wrodzonych kręgów na przypadkach psów z zespołem ras krótkoczaszkowych, pochodzących z własnej kliniki.

Do niezwykle ważnego zagadnienia w swoim wystąpieniu odwołał się mgr inż. Mateusz Pawlik, przedstawiając, jak istotna jest dbałość o narzędzia, którymi posługuje się chirurg. W wykładzie pt. „Ocena stanu ortopedycznych narzędzi skrawających w warunkach praktyki weterynaryjnej” opisał problem cieplnej martwicy kości, budowę wierteł oraz ostrza piły wraz z oceną ich stanu, a także procesy gwintowania i frezowania narzędzi chirurgicznych.

Każdy z wykładów obu dni konferencji zwieńczony był panelem dyskusyjnym, podczas którego uczestnicy wydarzenia mogli zadawać pytania prelegentom, co w znaczący sposób dopełniło treści przekazywane podczas wystąpień.

Nie zabrakło także konkursu. Jego zwycięzcy otrzymali zaproszenia do udziału w kolejnych edycjach konferencji, które odbędą się w 2022 roku. Podczas przerw kawowych uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z ofertą produktową marek: Covetrus, Scil, Vi, Kruuse, Calibra. Po tak długim czasie izolacji z powodu pandemii wspólnym rozmowom podczas przerw nie było końca!

Opracowała: Monika Mańka

 

Firma MEDiVET stawia na edukację i rozwój branży weterynaryjnej, organizuje szkolenia i webinary dla lekarzy weterynarii, a przyszły rok 2022 dedykuje właśnie temu filarowi – EDUKACJI.

Znajdź swoją kategorię

2785 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy