ESVONC Annual Congress 25-27 maja 2023 r. Alicante - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

ESVONC Annual Congress 25-27 maja 2023 r. Alicante

Jak co roku wiosną, tym razem w hiszpańskim Alicante, odbył się coroczny Kongres Europejskiego Stowarzyszenia Onkologów Weterynaryjnych (ESVONC). W nadmorskim hotelu Melia zgromadziło się 200 lekarzy weterynarii i 50 pielęgniarek weterynaryjnych z całej Europy oraz z innych kontynentów. Wśród uczestników znaczną grupę stanowili lekarze weterynarii z Polski.

W tym roku głównymi tematami były żywienie oraz rola mikrobiomu w profilaktyce i leczeniu chorób nowotworowych psów i kotów oraz nowe metody wczesnej diagnostyki chorób nowotworowych polegające na badaniu krążącego we krwi DNA nowotworowego. Duże zainteresowanie wzbudziły wykłady doświadczonych praktyków, którzy pokazali, jak nierzadko wraca się w leczeniu do dobrze znanych metod opracowanych wcześniej, których próby zastępowania nowymi metodami spełzły na niczym. Dotyczy to na przykład prób zastępowania zabiegów radykalnych (amputacji) różnego rodzaju implantami. Nie mniej ciekawe było pokazanie, jak można zastąpić ubytki w podniebieniu twardym wypreparowaną chrząstką z małżowiny usznej albo koagulacja guzów nowotworowych z użyciem mikrofal. To pokazuje, jak bardzo onkologia weterynaryjna zbliża się do onkologii człowieka.

Tym bardziej cieszy obecność lekarzy z Polski, bo pokazuje to, że staramy się być (i jesteśmy) na bieżąco z nowościami. Poza wykładami przewodnimi na Kongresie ESVONC prezentowane są zawsze wyniki badań rezydentów z wiodących ośrodków onkologicznych w Europie. Tradycyjnie tego typu spotkania to okazja do kuluarowych spotkań, wymiany doświadczeń, nawiązywania nowych kontaktów czy też zaproszenia wybitnych autorytetów do wygłoszenia wykładów w Polsce.

Opracował: Wojciech Hildebrand
Za rok Kongres ESVONC odbędzie się w Bukareszcie,
a wcześniej, w marcu, Światowy Kongres Onkologów Weterynaryjnych w Tokio.
Do zobaczenia!

Znajdź swoją kategorię

2643 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.