Konferencja i warsztaty „Diagnozuj z nami!” - Vetkompleksowo - serwis Weterynarii w Praktyce

Konferencja i warsztaty „Diagnozuj z nami!”

Na początku września w hotelu Novotel Wrocław City mieliśmy przyjemność zorganizować dla Was Konferencję i warsztaty „Diagnozuj z nami!”, w których wzięło udział blisko 100 osób!

Ciekawi przebiegu tego wydarzenia? Zapraszamy do przeczytania naszej relacji!

W sobotę 10 września odbyła się konferencja „Diagnozuj z nami”, którą swoimi prelekcjami uświetnili specjaliści w swoich dziedzinach. Lek. wet. Mateusz Hebel przybliżył uczestnikom tematy interpretacji obrazów RTG w codziennej pracy lekarzy weterynarii, w tym pułapki diagnostyczne oraz tomografię komputerową jako przydatną i nie tak trudną jak się wydaje metodę diagnostyczną. Lek. wet. Jan Lorenc opowiadał o tym, co słychać w USG, a dr n. wet. Agnieszka Cekiera skupiła się na przedstawieniu tematu badań dodatkowych w dermatologii weterynaryjnej. Na zakończenie dr n. wet. Wojciech Hildebrand podjął temat diagnostyki laboratoryjnej i tego, czy badaniem krwi można wykryć chorobę nowotworową. W przerwach uczestnicy mogli prowadzić ożywione dyskusje z kolegami z branży oraz odwiedzić stoiska sponsorów. Po każdym wykładzie organizowane były również sesje z pytaniami do prelegentów.

Drugiego dnia w Przychodni Weterynaryjnej Neovet we Wrocławiu odbyły się specjalistyczne warsztaty, prowadzone m.in. przez prelegentów części konferencyjnej. Uczestnicy mogli wybrać 1 z 4 wariantów uczestnictwa:

  • Interpretacja wyników badań morfologicznych krwi z dr. n. wet. Wojciechem Hildebrandem, podczas której uczyli się o najczęstszych artefaktach, różnicowaniu niedokrwistości, leukocytozy i interpretacji trombocytopenii.
  • Rozmazy krwi z dr n. wet. Katarzyną Mróz obejmowały dobrze zrobione rozmazy w ujęciu praktycznym, w tym: technikę, barwienie oraz błędy, elementy morfotyczne krwi mikroskopowo i hematologię mikroskopowo w ujęciu łatwych i trudnych przypadków.
  • Warsztaty USG z lek. wet. Janem Lorencem omawiały biopsję pod kontrolą obrazu USG (zajęcia na praktycznych fantomach), badanie USG typu FAST, w tym praktyczne badanie pacjenta i preparatu.
  • Cytologia zmian skórnych z dr n. wet. Agnieszką Cekierą, na których uczestnicy zapoznali się z rodzajami zapaleń skóry, najczęstszymi nowotworami skóry, nietypowymi przypadkami cytologicznymi, ale też mogli samodzielnie oglądać preparaty, tworzyć raporty cytologiczne oraz wspólnie omówić przedstawione przypadki.

Jak powiedział nam dr n. wet. Wojciech Hildebrand

– Konferencja i warsztaty „Diagnozuj z nami” zgromadziły we Wrocławiu we wrześniowy weekend kilkudziesięciu lekarzy weterynarii z całej Polski, którzy mogli uzupełnić, odświeżyć lub poszerzyć swoją wiedzę z zakresu obrazowania, diagnostyki laboratoryjnej krwi i dermatologicznej. Dopełnieniem wykładów były praktyczne warsztaty hematologiczne, analityczne, dermatologiczne i ultrasonograficzne. Uczestniczący w nich lekarze weterynarii z różnym stażem zawodowym mogli praktycznie i samodzielnie, konsultując na bieżąco z prowadzącymi, interpretować wyniki badań krwi, oglądać cytologię zmian skórnych, rozmazy krwi lub wykonywać badania USG, w tym biopsję pod ich kontrolą. Całodzienne zajęcia praktyczne sprzyjały dyskusjom i intensywnej wymianie doświadczeń. Widać duże zapotrzebowanie na tę formę kształcenia ustawicznego.

Mamy nadzieję, że wiedza zdobyta podczas tego wrześniowego weekendu zaowocuje w przyszłej pracy wszystkich uczestników! Dziękujemy za Waszą obecność i mamy nadzieję, że do zobaczenia na przyszłych wydarzeniach!

 

Od przybytku głowa nie boli!

Czujesz niedosyt i chcesz wciąż poszerzać swoją wiedzę?

Chcemy pomagać Wam w nieustannym doskonaleniu się, dlatego nie zwalniamy tempa i zapowiadamy kolejne wydarzenia! Zajrzyj do kalendarium na www.vetkompleksowo.pl i zobacz, jakie warsztaty organizujemy w najbliższym czasie!

Opracowała: Karolina Osys-Bilnik

Znajdź swoją kategorię

1983 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

reklama

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.