Co może pomóc psom z przewlekłym zapaleniem jelit?
Zespół z Royal (Dick) School of Veterinary Studies przy Uniwersytecie Edynburskim oraz Szpitala dla Małych Zwierząt w toku prowadzonych badań wykazał, że pojedynczy przeszczep mikrobioty kałowej (FMT) przyniósł „znaczną ulgę” (trwającą do 10 tygodni) u psów z przewlekłym stanem zapalnym jelit.
Badaniem objęto siedem psów z przewlekłym stanem zapalenia jelit, które otrzymały pojedyncze FMT od dwóch zdrowych psów (ocenę kliniczną prowadzono przez 90 dni). Jego wyniki, opublikowane w czasopiśmie Journal of Veterinary Internal Medicine, wskazują, że pojedyncze leczenie przeszczepem mikrobioty kałowej, może stanowić skuteczne uzupełnienie leczenia przewlekłych schorzeń jelit u psów.
Leczenie przewlekłej enteropatii u psów polega głównie na zmianie diety, podawaniu leków przeciwzapalnych, a czasami także leków immunosupresyjnych. FMT stanowi w tym przypadku alternatywę dla przywracania zdrowia jelit poprzez przeszczepianie kału od zdrowych dawców do chorych psów za pomocą lewatywy.
Silke Salavati ze Szpitala Uniwersytetu Edynburskiego dla Małych Zwierząt wskazuje: „Nasze odkrycia sugerują, że podczas gdy przeszczepy mikrobioty kałowej mogą zapewnić znaczącą poprawę kliniczną u psów z przewlekłą enteropatią, sposób ich działania może nie polegać na trwałej zmianie mikrobioty. To rodzi interesujące pytania o to, co dokładnie w przeszczepie powoduje te korzyści – czy są to same bakterie, czy też inne produkowane przez nie związki bioaktywne”.
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii