XXIV Międzynarodowa Konferencja Naukowa w Polanicy-Zdroju - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

XXIV Międzynarodowa Konferencja Naukowa w Polanicy-Zdroju

XXIV Międzynarodowa Konferencja Naukowa
fot. archiwum organizatora
23 i 24 czerwca 2022 roku odbyła się już XXIV Międzynarodowa Konferencja Naukowa w Polanicy-Zdroju, zorganizowana przez profesora Jana Twardonia wraz z zespołem Katedry Rozrodu z Kliniką Zwierząt Gospodarskich Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Sekcję Fizjologii i Patologii Przeżuwaczy PTNW, Teatr Zdrojowy w Polanicy-Zdroju oraz Dolnośląską Izbę Lekarsko-Weterynaryjną.

Monografia zawierająca treści wykładów została wydana przez redakcję „Lecznicy Dużych Zwierząt”. Patronat medialny objął Elamed Media Group („Weterynaria w Terenie”). Uczestnicy zebrali się już po raz 24., aby rozmawiać o rozrodzie i chorobach bydła. W tym roku obrady toczyły się wokół tematu „Nowe wyzwania w weterynarii – jeżeli nie antybiotyki, to co?”. Na tegoroczne spotkanie przybyło ponad 220 gości z kraju i z zagranicy, reprezentujących zarówno prywatne praktyki, firmy farmaceutyczne, a także wiodące ośrodki naukowe. W tym roku prelegenci skupili się na przedstawieniu alternatyw dla antybiotykoterapii, programów profilaktycznych oraz na systemach zarządzania zdrowiem stad bydła. W trakcie konferencji swoją ofertę prezentował również szereg firm, oferujących nowe rozwiązania dla weterynarii. Konferencyjny czwartek upłynął pod znakiem rozmów o diagnostyce i profilaktyce chorób układu oddechowego i biegunek. Wojewódzki Lekarz Weterynarii omówił zmiany w zasadach obrotu i użycia leczniczych produktów weterynaryjnych, które wynikają z przepisów wprowadzonych przez Parlament Europejski i Radę Unii Europejskiej.

Kolejne wykłady skupiły się na problemach związanych z metodami diagnostyki zapaleń wymienia oraz zastosowania nieantybiotykowych substancji w leczeniu kulawizn. Poruszone kwestie stały się doskonałym tematem do dyskusji, które przeniosły się do kuluarów, a następnie były kontynuowane podczas wieczornego spotkania towarzyskiego w restauracji Zdrojowa.

Po obradach w Teatrze Zdrojowym odbył się wernisaż prac dr Anny Borcz, która, oprócz tego, że jest malarką, jest również zawodowo związana z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu, gdzie zajmuje się dydaktyką na kierunku architektura krajobrazu. XXIV Międzynarodowa Konferencja Naukowa w Polanicy-Zdroju Kolejny dzień upłynął na dyskusjach dotyczących: kulawizn, rozwiązań i systemów zarządzania zdrowiem stad bydła, zaburzeń okresu przejściowego, prawidłowego odchowu cieląt oraz alternatyw dla antybiotyków w leczeniu zapaleń wymienia. Obradom towarzyszyły ożywiona dyskusja, a także wymiana doświadczeń i spostrzeżeń, która nierzadko przenosiła się z sali obrad do kuluarów. Po zakończonych obradach i uroczystym zakończeniu XXIV konferencji, uczestnicy spotkali się przy grillu z tańcami, które trwały do późnych godzin nocnych. Sympatycy spotkań w Polnicy-Zdroju umówili się na spotkanie w tym uroczym miejscu już w 2023 roku.


Opracowała: Monika Szpringiel

Ustalono termin jubileuszowej, dwudziestej piątej Konferencji Naukowej w Polanicy-Zdroju, która odbędzie się 22 i 23 czerwca 2023 r. pod hasłem „Quo vadis medicina veterinaria?”. Zapraszamy!

Znajdź swoją kategorię

2550 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.