Wrodzona niepłodność jałówek
Skuteczne prowadzenie rozrodu stada wymaga jego sukcesywnego remontu. Odbywa się on w oparciu o nowo zakupione zwierzęta lub, częściej, o wymianę pokoleniową w ramach jednego stada. Aby proces ten mógł być najbardziej wydajny, do stada podstawowego powinny być wprowadzane samice wykazujące prawidłowe zachowania rozrodcze i cechujące się zdrowym układem płciowym. Cechą charakterystyczną krów jest poliestralność (5).
Po uzyskaniu dojrzałości płciowej jałówki (do zacielenia) powinny pozostawać w cyklu rujowym, czego zewnętrznym objawem jest regularne występowanie rui. W sytuacji, w której u jałówki – mimo osiągnięcia dojrzałości płciowej – nie obserwuje się charakterystycznych dla gatunku zachowań płciowych, przed hodowcą i lekarzem weterynarii pojawia się konieczność ustalenia przyczyny takiego stanu. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie najczęstszych przyczyn wrodzonej niepłodności u jałówek.
Objawy niepłodności
Niepłodność u bydła to stan, w którym zwierzę, mimo odpowiednich warunków hodowlanych i braku problemów zdrowotnych, nie zaciela się lub nie jest w stanie urodzić zdrowego potomstwa. W przypadku samic niepłodność często określa się jako czasowy lub stały brak zdolności do zapłodnienia po kilku próbach krycia lub inseminowania, w związku z brakiem cyklu rujowego lub mimo jego prawidłowego przebiegu. Jałówki uzyskują dojrzałość płciową – a co się z tym wiąże – zdolność do wykazywania właściwych zachowań seksualnych – przeważnie w przedziale wiekowym między 6. a 12. miesiącem (5). Brak objawów rujowych po przekroczeniu przez jałówkę 12 miesięcy życia może – choć nie musi – wskazywać na zaburzenia [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!