Wprowadzenie do rozrodu klaczy – cz. III – kierowanie prawidłowym cyklem klaczy - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wprowadzenie do rozrodu klaczy – cz. III – kierowanie prawidłowym cyklem klaczy

Wykorzystanie hCG (ang. human chorionic gonadotropin)

Ludzka gonadotropina kosmówkowa (hCG) jest dużym dwułańcuchowym hormonem białkowym o czasie półtrwania 8-12 godzin (26). HCG u klaczy wykazuje aktywności LH, a więc pobudzającą owulację i rozwój ciałka żółtego (36). Podana klaczy pod koniec rui przyspiesza dojrzewanie pęcherzyków dominujących oraz owulację (29). U średniej wielkości klaczy (500 kg) zaleca się podawanie od 1500 do 3300 j.m. hCG i.m. lub i.v. Współczynnik owulacji po indukcji z zastosowaniem hCG wynosi nawet do 97,5%, a owulacja ma miejsce w ciągu 48 h po iniekcji 1500 j.m. hCG i.v. w przypadku obecności na jajniku pęcherzyka o średnicy 40 mm. Zalecane jest również podanie klaczy 2500 j.m. hCG i.v. 12-24 godziny przed inseminacją lub podczas stanówki, jeżeli klacz jest kryta naturalnie (29).

Zaleca się stosowanie hCG, gdy pęcherzyk jajnikowy osiąga średnicę powyżej 35 mm, a błona śluzowa macicy jest dostatecznie rozpulchniona (obrzęk 2. stopnia) (29, 37, 41). U 80% leczonych klaczy można spodziewać się owulacji w ciągu 32-48 h po pojedynczej dawce leku. Jeżeli owulacja nie nastąpi, zaleca się powtórzenie dawki po 48 h (29).

Zaletą indukcji owulacji za pomocą hCG jest duża efektywność działania na początku sezonu rozrodczego. Wśród wad wymienia się słabszą odpowiedź na leczenie u starszych klaczy oraz zmniejszenie skuteczności leku przy wielokrotnym podawaniu na skutek powstania przeciwciał neutralizujących (hCG cechuje wysoka immunogenność) (41). Dlatego też zaleca się stosowanie hCG na początku sezonu rozrodczego, a w kolejnych cyklach – naprzemiennie hCG i analogów GnRH (29, 41).

Wykorzystanie rekombinowanego hormonu luteinizującego – rLH

Koński rekombinowany hormon luteinizujący jest jednołańcuchową gonadotropiną o niższej masie cząsteczkowej niż dwułańcuchowe hCG, a przez to znacznie mniej immunogenną. Klacze leczone 0,75 mg i 0,9 mg rLH wykazywały wskaźnik owulacji odpowiednio 90 i 80%, co jest porównywalne z zastosowaniem...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy