Nowe koncepcje i techniki w leczeniu ochwatu. Część 2

Wyszukaj w serwisie

Nowe koncepcje i techniki w leczeniu ochwatu. Część 2

Diagnostyka: stara i nowa skala Obela

Ochwat ochwatowi nierówny

Żeby móc skutecznie przeciwdziałać skutkom ochwatu, trzeba najpierw wiedzieć, z czym ma się do czynienia. W zależności od przyczyny wystąpienia i fazy przebiegu oraz intensywności ochwatu, potrzebne mogą być diametralnie różne działania. To, co w jednym przypadku będzie pomocne, w innym potencjalnie może zaszkodzić.

Fazy ochwatu

W zależności od autora, zwykle wyróżnia się od 3 do 5 faz przebiegu ochwatu – według autorek podziały te jednak nie są do końca przejrzyste i mogą prowadzić do nieporozumień.

Fazy, które wyróżnia się zwykle, to:

faza rozwojowa,

faza nadostra,

faza ostra,

faza podostra,

faza przewlekła.

Ryc. 1. Fazy przebiegu ochwatu

Faza, której zwykle nie uwzględnia się w tych podziałach, a o której coraz częściej się mówi, to faza subkliniczna.

Faza rozwojowa trwa ok. 30-40 godzin i jest bezobjawowa. Mimo że koń nie odczuwa jeszcze żadnego bólu ze strony kopyt, to na poziomie komórek tworzywa listewkowego zaczynają zachodzić częściowo nieodwracalne zmiany.

Faza ostra zaczyna się, kiedy pojawiają się pierwsze objawy kliniczne ochwatu i koń zaczyna odczuwać ból kopyt (więcej o objawach w dalszej części artykułu), i trwa do momentu, kiedy dojdzie do przemieszczenia kości kopytowej wewnątrz puszki kopytowej – wówczas przechodzi w fazę przewlekłą; lub 72 godziny, jeśli nie dojdzie do przemieszczenia kości – wtedy przechodzi w fazę podostrą.

Fazą nadostrą bywa nazywana faza ostra o bardzo gwałtownym przebiegu, w wyniku czego dochodzi do całkowitego zerwania SADP (i przejścia w fazę przewlekłą).

Faza podostra to tak naprawdę faza zdrowienia, objawy bólowe zaczynają ustępować, a uszkodzone tkanki regenerować się.

Faza przewlekła (chroniczna) zaczyna się w momencie przemieszczenia kości kopytowej wewnątrz puszki kopytowej (opuszczenie, rotacja) i może trwać miesiącami, latami lub do końca życia konia. Do ochwatu przewlekłego może dojść różną drog...

Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Poznaj nasze serwisy