Metritis i endometritis u wysokowydajnych krów mlecznych. Cz. 1 - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Metritis i endometritis u wysokowydajnych krów mlecznych. Cz. 1

Bez wątpienia agresywna selekcja genetyczna, połączona z dobrym zarządzaniem, okazała się sukcesem. Niemniej jednak nie obyło się bez kosztów. Gdy pytamy obecnie hodowców bydła mlecznego, jakie wyzwania stoją przed nimi w najbliższej przyszłości, niezmiennie wskazują problemy z rozrodem, zapalenia wymienia i kulawizny. Wszystkie te problemy są wieloczynnikowe i w dużym stopniu zależne od szeroko pojętego zarządzania stadem.

W tym opracowaniu skupimy się na chorobach macicy, ponieważ są powszechnie uważane za jedną z najistotniejszych i najczęstszych przyczyn pogorszenia wydajności rozrodczej stad bydła mlecznego.

3. Znaczenie chorób macicy

Chociaż bardzo trudno jest porównywać aktualne dane na temat zachorowalności na choroby macicy z wynikami wcześniejszych (historycznych) badań ze względu na różnice w definiowaniu metritis i endometritis, jasne jest, że ogólnie częstotliwość występowania problemów związanych z tymi chorobami u wysokowydajnych krów rosła wraz z upływem czasu (tab. 1).

Tab. 1. Dowody na wzrostową tendencję występowania endometritis na podstawie przeglądu literatury

fot. archiwum autora

Poza powtarzającą się dyskusją o definicje słów „endometritis” i „metritis” duże zróżnicowanie wyników badań wynika z różnic w użytych metodach diagnostycznych. Nowoczesne techniki, jak ultrasonografia oraz badanie wymazów i próbek pobranych z endometrium na obecność komórek zapalnych, spowodowały gwałtowny wzrost wykrywanych przypadków zapalenia błony śluzowej macicy.

Analiza danych dotyczących płodności pochodzących z firm genetycznych handlujących nasieniem buhajów wykazały, że wydłużenie okresu międzywcieleniowego było głównie spowodowane przedłużeniem odstępu pomiędzy porodem a pierwszą inseminacją. Powodem było to, że hodowcy nie byli w stanie zaobserwować rui w czasie, gdy krowy powinny być kryte (Opsomer et al. 2000).

Negatywne skutki tego spadku płodności są długoterminowe, powodując „nieefektywne” laktacje (nadmiernie przedłużon...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2815 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy