Dynamiczna stymulacja komórek polem magnetycznym - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Dynamiczna stymulacja komórek pulsującym polem magnetycznym a tolerancja wysiłkowa koni rajdowych

Dyskusja

Na sukces konia sportowego składa się wiele czynników. Oprócz odpowiedniego żywienia, doboru optymalnych metod treningu, ważny jest potencjał zwierzęcia, jego odziedziczone po przodkach zdolności do długotrwałego wysiłku. Ta tolerancja wysiłkowa będąca pochodną możliwości gromadzenia tlenu i substancji energetycznych w mięśniach oraz tempa utylizowania produktów przemian metabolicznych nierozerwalnie wiąże się z pracą układów krążenia i oddechowego. Dostarczają one substratów i usuwają produkty przemian biochemicznych, a jednocześnie są wskaźnikiem zdolności zwierzęcia do wykonywania pracy fizycznej.

Określając liczbę tętna i oddechów, można ustalić stopień przystosowania konia do określonej formy wysiłku, jego zdolność powysiłkowego powrotu do spoczynkowej homeostazy (4, 5). Wysiłki trenerów, hodowców koni sportowych mają na celu optymalizację współpracy mięśni, układu krążenia i oddechowego, co pozwoli na pokonanie dużego wysiłku fizycznego bez negatywnych skutków dla zdrowia. Efekt ten coraz częściej próbuje się osiągnąć, wspomagając trening zabiegami fizykalnymi, które mają na celu usprawnienie krążenia krwi, wymiany gazowej i przyspieszenie tempa przemian metabolicznych. Stosowane przed, jak i po wysiłku często także mają działanie uspokajające i zmniejszają pobudzenie nerwowe związane z udziałem w zawodach (6).

Efekt relaksacji i uspokojenia obserwowany był u wszystkich koni doświadczalnych. Zastosowana w doświadczeniu dynamiczna stymulacja komórek pulsującym polem magnetycznym dała efekty zbliżone do opisywanych u ludzi przez Janczaka i wsp. (7). Stosując magnetostymulację i magnetoterapię, uzyskali skrócenie czasu restytucji powysiłkowej. Sieron i wsp. stwierdzili, że pole magnetyczne, przenikające przez wszystkie struktury organizmu działa ogólnie na wiele procesów fizycznych i psychicznych, powoduje usprawnienie przemiany materii i wydzielania wewnętrznego.

Przez zwiększenie stężenia jonów wapniowych i wodorowych aktywizuje ono...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy