Kompleksowe programy kontroli jakości mleka a wzrost opłacalności produkcji na fermach bydła mlecznego

Kompleksowe programy kontroli jakości mleka a wzrost opłacalności produkcji na fermach bydła mlecznego

Kliniczne i subkliniczne zapalenie gruczołu mlekowego u zwierząt pozostaje główną przyczyną strat finansowych w przemyśle mleczarskim, a zarazem dużym wyzwaniem dla producentów przetworów mlecznych, ponieważ znaczny odsetek stad nadal doświadcza tej choroby na szeroką i trudną do zaakceptowania skalę. Kilka protokołów leczenia oraz metod kontroli mastitis jest dostępnych dla lekarzy weterynarii, jednak są one często nieskuteczne, pomimo kompleksowej walki z chorobą na fermie.

Szczepienie krów może odegrać ważną rolę w programach kontroli zapalenia gruczołu mlekowego, choć do tej pory brakowało stosunkowo obszernych i dobrze skontrolowanych badań terenowych nad skutecznością szczepień. Pomimo opracowania wielu odmian szczepionek w latach 80. XX wieku w oparciu o szczep J5 bakterii Escherichia coli i mimo wykazywania przez nie zdolności złagodzenia objawów klinicznych i skrócenia okresu zakażenia nie udało się uzyskać z ich pomocą zredukowania wskaźnika zapaleń gruczołu mlekowego (IMI). Badania w zakresie zastosowania szczepionek bazujących na szczepie J5 E. coli wykazały również pozytywny wpływ na wydajność, ponieważ chore krowy, które były szczepione, odzyskiwały szybciej swoją pełną zdolność produkcji mleka w porównaniu z krowami nieszczepionymi.

Nowe szczepionki przeciwko zapaleniu gruczołu mlekowego

Chociaż szczepionki przeciwko zapaleniu gruczołu mlekowego są już dostępne w wielu krajach, to w Unii Europejskiej pojawiły się stosunkowo niedawno w postaci szczepionki poliwalentnej przeciwko obu szczepom bakterii: bakterii z grupy coli i gronkowców (STARTVAC®; Laboratorios Hipra). Badania przeprowadzone w związku z rejestracją szczepionki wykazały zmniejszenie występowania podklinicznych przypadków zapalenia gruczołu mlekowego oraz zmniejszenie zachorowalności i złagodzenie przebiegu klinicznego zapalenia gruczołu mlekowego wywołanego przez Staphylococcus aureus, bakterie z grupy coli i gronkowce koagulazoujemne.

Istotnym ograniczeniem w stosowan...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy