Kiedy warto zlecić rozmaz krwi u koni?

Kiedy warto zlecić rozmaz krwi u koni?

Co może wnieść mikroskopowa ocena komórek krwi w diagnostyce chorób koni? W jakich przypadkach rozmaz krwi u tego gatunku może być przydatny, a w jakich mniej? Co zrobić, żeby zmaksymalizować wartość diagnostyczną badania i jak interpretować jego wynik? Artykuł ma na celu odpowiedź na te – i kilka innych – często zadawanych pytań. Jest on kontynuacją tematyki hematologicznej, rozpoczętej w ubiegłorocznym wydaniu czasopisma w artykule Interpretacja badania morfologicznego krwi u koni (10).

Rozmaz krwi – informacje ogólne

Rozmaz krwi pozwala na weryfikację wyniku badania morfologicznego krwi, jak również dostarcza dodatkowych informacji na temat wyglądu komórek oraz ewentualnej obecności pasożytów krwi. Co za tym idzie, najwyższą wartość badanie to będzie miało u pacjentów z nieprawidłowym wynikiem morfologii krwi lub też z podejrzeniem klinicznym występowania anaplazmozy lub babeszjozy. Nieco rzadziej zdarzają się przypadki stwierdzenia odchyleń w badaniu mikroskopowym, mimo że wyniki morfologii krwi mieszczą się w zakresach referencyjnych. Taka sytuacja jest możliwa m.in. w przypadku stanów zapalnych, subtelnych zmian w układzie czerwonokrwinkowym czy też w razie zafałszowania wyniku morfologii maszynowej.

Podejrzenie występowania pasożytów krwi

Podejrzenie anaplazmozy czy babeszjozy może wystąpić na podstawie wywiadu (np. import konia z obszarów częstego występowania babeszjozy lub ekspozycja na kleszcze), objawów klinicznych (np. gorączka, żółtaczka) i/lub wyników badań laboratoryjnych (np.: anemia, trombocytopenia, limfopenia, hiperbilirubinemia). (1, 2, 7, 12). U pacjentów z podejrzeniem występowania babeszjozy lub anaplazmozy rozmaz krwi jest najtańszą, a w wielu przypadkach również najszybszą metodą diagnostyczną. Dodatni wynik, w przypadku oceny przez doświadczoną osobę (należy odróżnić obecność pasożytów od innych zmian lub artefaktów – ryc. 1 i 2), zwykle nie wymaga potwierdzenia innymi badaniami.

Ryc. 1. Morule Anaplasma spp. w cytopla...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2815 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy