Choroby wymienia we wczesnym okresie poporodowym - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Choroby wymienia we wczesnym okresie poporodowym

Kliniczne postacie zapaleń gruczołu mlekowego stwierdza się każdego roku u około 30-50% krów. Podkliniczne stany zapalne w laktacji dotyczą od 20 do 80% zwierząt w stadzie. We wczesnym okresie poporodowym głównym problemem są jednak zapalenia kliniczne. Problem dotyczy wieloródek, pierwiastek oraz jałówek. Stany zapalne wymienia stanowią poważną przyczynę strat produkcyjnych oraz wyłączania krów z produkcji mlecznej. Są powiązane z: obniżeniem produkcji mleka, pogorszeniem jakości mleka surowego, dodatkowymi kosztami leczenia krów, zagospodarowaniem mleka nienadającego się do sprzedaży oraz podwyższeniem odsetka brakowań (7, 8).

Terapię antybiotykową na zasuszenie opracowano 80 lat temu do zwalczania i profilaktyki letniego zapalenia wymienia. Później antybiotykoterapia zasuszeniowa stała się integralną częścią 5-punktowego programu, który został opracowany w National Institute for Research in Dairying (UK) do zwalczania zakaźnych zapaleń wymienia (głównie Str. agalactiae). Podczas 30 lat obowiązywania tego planu w wielu krajach znacząco obniżył się odsetek krów z mastitis oraz spadła średnia liczba komórek somatycznych w produkowanym mleku i prawie całkowicie wyeliminowano zakażenia spowodowane przez wspomnianego paciorkowca. W naszym kraju doświadczenia własne autorów wskazują, że paciorkowiec bezmleczności jest dalej obecny, szczególnie w mniejszych gospodarstwach. A szczególnie w tych, gdzie nie był stosowany antybiotyk na zasuszenie dla wszystkich krów, bądź w sytuacjach, gdy dobór antybiotyku na zasuszenie był niewłaściwy.

Ogólnoświatowa redukcja udziału Str. agalactiae przy pomocy antybiotykoterapii zasuszeniowej przyniosła wzrost liczby przypadków zapaleń wywołanych przez bakterie środowiskowe – do 61,4% wśród postaci klinicznych.

Infekcja wymienia jest następstwem takich czynników jak: presja bakterii obecnych na końcu strzyka, budowa i funkcja kanału strzykowego, a także mechanizmy obronne w gruczole mlekowym. Leczenie krów mlecznych w chwil...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2815 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy