Torbiele jajnikowe bydła – ciągły problem w rozrodzie krów mlecznych

Torbiele jajnikowe bydła – ciągły problem w rozrodzie krów mlecznych

Kolejnym czynnikiem ryzyka zwiększającym możliwość wystąpienia opisywanego schorzenia jest obecność stanów zapalnych macicy w okresie poporodowym, upośledzających prawidłowy przebieg cyklu jajnikowego. Na końcu należy także wspomnieć o genetycznych uwarunkowaniach przekazywania podatności córek na pojawianie się u nich torbieli jajnikowych spotykane w niektórych liniach hodowlanych.

Najstarszą i najprostszą metodą wykrycia torbieli jajnikowych jest badanie rektalne, niestety, jak pokazują badania, w części przypadków jest ono zawodne, prowadząc do pomyłek. Badanie to bazuje na ocenie wielkości jajnika i ewentualnie jego konsystencji, jako sposobie na rozróżnienie rodzaju cysty. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, że w przypadku, gdy dotknęliśmy w czasie badania jajnika oraz znajdującej się na nim cysty i ona pękła, była to torbiel pęcherzykowa. Natomiast w pozostałych przypadkach nie ma wiarygodnego sposobu rozróżnienia rodzaju torbieli tylko na podstawie badania ręką.

Podstawowym błędem diagnostycznym (wymuszonym poprzez sposób prowadzenia rozrodu w stadzie i tendencję do jak najszybszego zacielenia krowy) jest jednokrotne badanie krowy. W związku z tym nie jest możliwe stwierdzenie, jak długo ten twór znajduje się na jajniku, w efekcie część bardzo dużych pęcherzyków dominujących jest błędnie rozpoznawana jako cysta. Częściej mylone są one jednak z dużym ciałkiem żółtym, jeżeli nie ma ono kształtu i struktury charakterystycznej dla bydła.

Kolejnym błędem jest poprzestanie na badaniu jednego jajnika, tylko tego, na którym stwierdzono torbiel. Zawsze należy pamiętać o pełnym badaniu ginekologicznym krowy, ponieważ na drugim jajniku może być obecne prawidłowe ciałko żółte, w związku z czym nie mamy do czynienia z cystą jajnikową i nie należy jej brać pod uwagę przy prowadzeniu rozrodu u takiej sztuki.

Kolejnym powodem, dla którego należy badać także rogi macicy u krowy z cystą, jest możliwość jednocześnie trwającej ciąży. Zdarza się to ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2785 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy