Śmiertelność płodów bydła: nadzieja w szczepionkach

Śmiertelność płodów bydła: nadzieja w szczepionkach

Na sto cieląt aż sześć, siedem rodzi się martwych. Hodowcy traktują te śmierci jak dopust boży. Naukowcy natomiast próbują zrozumieć czynniki ryzyka i przyczyny poronień oraz śmiertelności płodów bydła. Jedną z najlepszych metod zapobiegania czynnikom infekcyjnym jest immunoprofilaktyka.

Naukowcy zbadali 121 martwo urodzonych cieląt, to największe takie badanie  w PolsceNajczęściej współistnieje kilka czynników ryzyka poronień i śmiertelności okołoporodowejW grupie zwiększonego ryzyka są krowy rodzące po raz pierwszy, z ciążą bliźniaczą, źle karmioneIm wcześniej podczas ciąży pojawią się  patogeny, tym poważniejsze są konsekwencje dla płoduPrzyczyny niezakaźne są bardziej różnorodne i  trudniejsze do ustalenia niż przyczyny infekcyjneNie wszystkie czynniki ryzyka i przyczyny śmiertelności można modyfikować

W Polsce co roku w hodowlach rodzi się około dwóch milionów cieląt, z czego aż 120-160 tysięcy umiera w okresie okołoporodowym.

– Bardzo często nie wiadomo, dlaczego tak się dzieje. Zwłaszcza że 99 procent z tych martwo narodzonych zwierząt wygląda normalnie, nie ma żadnych widocznych zmian patologicznych. Uznaliśmy, że jest to poważny problem, który trzeba wnikliwiej zbadać, żeby móc go ograniczyć – mówią prof. Tadeusz Stefaniak i dr hab. Paulina Jawor z Katedry Immunologii, Patofizjologii i Prewencji Weterynaryjnej UPWr.

– Wartość cielęcia wynosi średnio kilkaset złotych, więc straty ekonomiczne są znaczne. Do tego dochodzą również koszty pośrednie: mniej zwierząt potrzebnych do odnawiania starzejącego się stada. Krowy rodzące martwe cielęta mają też wyższe ryzyko brakowania, czyli usunięcia ze stada – dodają autorzy artykułu „Śmiertelność płodów bydła - czynniki ryzyka, przyczyny, odpowiedź immunologiczna i immunoprofilaktyka”, który ukazał się w „Animal”, międzynarodowym renomowanym czasopiśmie  publikującym artykuły z zakresu nauk o zwierzętach. Współautorami są John Mee i Ciara Hayes z Teagasc w Irlandii (krajowe centrum ś...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy