Weterynaria nieprzerwanie w czołówce najczęściej wybieranych kierunków studiów
Studia weterynaryjne, mimo iż nie należą do najłatwiejszych, wciąż przyciągają tłumy absolwentów szkół średnich.
Aby stać się studentem medycyny weterynaryjnej na jednej z polskich uczelni publicznych należy zdawać maturę z rozszerzonej biologii i chemii, aczkolwiek warto zajrzeć na oficjalne strony danych uczelni by dowiedzieć się jakie jeszcze przedmioty mogą być wymagane, jakie są progi i przeliczniki punktowe.
Studia Weterynaryjne trwają 5,5 roku i są jednolite ‒ to 11 semestrów nauki. W Polsce 7 uczelni oferuje studia o profilu weterynaryjnym. Według rankingu najlepszych uczelni z roku 2019 są to kolejno:
- Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
- Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
- Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
- Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
- Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
- Uniwersyteckie Centrum Medycyny Weterynaryjnej UJ-UR w Krakowie
- Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Niektórzy twierdzą, że lekarzem weterynarii zostaje się z powołania, inaczej studia wydają się być ciężką do przebycia drogą. Od kandydata na przyszłego lekarza weterynarii wymaga się również umiejętności pracy w stresie, cierpliwości, podejmowania szybkich, ale i trudnych decyzji oraz ogromnej miłości do zwierząt.
Po przebrnięciu przez wszystkie etapy, edukacja jednak się nie kończy. Zawód lekarza weterynarii wiąże się z nieustanną nauką i poszerzaniem swojej wiedzy. Medycyna Weterynaryjna nie stoi w miejscu, wciąż się rozwija, dlatego tak ważne jest ciągłe pogłębianie wiedzy, jej aktualizacja, ale też elastyczność, która na pewno przyda się podczas pracy w klinice weterynaryjnej. Warto brać udział w szkoleniach, warsztatach, czytać branżowe czasopisma, publikacje naukowe, odbywać kursy.
Według doniesień w 2020 roku weterynaria znalazła się w czołówce najbardziej obleganych kierunków studiów w Polsce. Uczelnie, które odnotowały taką sytuacje znajdują się w: Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu, Toruniu, Olsztynie i Lublinie.
- Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu w ubiegłym roku odnotował 1108 osób, które ubiegały się o miejsce na weterynarii, to 7,7 osoby na 1 miejsce. Uczelnia oferowała 144 miejsca na studia stacjonarne, dodatkowo była prowadzona również rekrutacja na studia niestacjonarne.
- Na SGGW odnotowano 10 tysięcy kandydatów na studia licencjackie i jednolite magisterskie (uczelnia ma 4 tysiące miejsc). Na weterynarię aplikowało najwięcej osób – ponad 1000 co dawało 5,5 osoby na 1 miejsce (na 190 dostępnych). W poprzednim roku weterynaria również była w czołówce najchętniej wybieranych kierunków na SGGW.
- Uniwersytet Rolniczy w Krakowie odnotował 11,2 osób na 1 miejsce na kierunku weterynaryjnym.
- Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie donosił, że patrząc na uczelnię całościowo, najwięcej osób aplikowało na weterynarię – 8 osób na 1 miejsce. Uczelnia posiada też unikatowy kierunek – behawiorystyka, który również wypadł bardzo dobrze w tamtym roku.
- Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu – odnotował 5000 kandydatów, którzy ubiegali się o miejsce na studiach. W top 5 kierunków Uniwersytetu znalazła się weterynaria, która była najbardziej oblegana ‒ 15 osób na 1 miejsce. Dla porównania kolejnym kierunkiem była dietetyka (3,6 osób na 1 miejsce).
- Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu oferuje absolwentom szkół średnich kierunek weterynaryjny dopiero od 5 lat. Został on otwarty jako jeden z 20 nowych polskojęzycznych kierunków na UMK. Do tej pory odnotowano wśród kandydatów 8 osób na 1 miejsce. Do tej pory Uczelnia posiada 133 studentów medycyny weterynaryjnej, w tym 64 na pierwszym roku i 26 studentów na drugim roku. Od roku trwa również budowa Centrum Medycyny Weterynaryjnej przy Szosie Bydgoskiej.
- Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie powitał w tamtym roku sporo maturzystów, 966 z nich aplikowało na weterynarię – to 5 osób na 1 miejsce. W pierwszym naborze na UWM aplikowało w sumie 12,5 tys. osób.
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie otrzymał pismo od radnych Koalicji Obywatelskiej z propozycją otwarcia weterynarii na Wydziale Hodowli Zwierząt, jednak jak podkreśla Rektor ZUT – nie ma ku temu możliwości, gdyż pomimo tego, iż kierunek cieszyłby się ogromnym zainteresowaniem, to uczelnia nie jest na to przygotowana ze względu na brak kliniki, wyposażenia laboratoriów i sal. Pomimo, że niektórzy mylnie uważają, że wydział Biotechnologii i Hodowli zwierząt (specjalizuje się w zootechnice i rybactwie) miałby mieć te same kompetencje w zakresie weterynarii. Rektor mówi również, że stworzenie kierunku medycyny weterynaryjnej jest kosztowne i to długotrwały proces, a do tego potrzebna jest wykwalifikowana kadra naukowa.
Weterynaria to ciężki, ale i potrzebny kierunek. W końcu lekarze weterynarii to nie tylko ludzie prowadzący kliniki dla zwierząt towarzyszących, ale i osoby zajmujące się żywnością, środowiskiem i wieloma innymi aspektami naszego codziennego życia, z których nie zdajemy sobie sprawy. Cytując naszego Redaktora Naczelnego dr. n. wet. Wojciecha Hildebranda „Warto próbować, warto leczyć, warto być lekarzem weterynarii.”
studia weterynaryjne
Mogą zainteresować Cię również
Znajdź swoją kategorię
2842 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 23 kategorii tematycznych
Weterynaria w Terenie
Mykotoksyny – ukryty wróg w hodowli bydła mlecznego
W ostatnich dekadach hodowla bydła mlecznego przeszła znaczącą transformację. Dzięki zaawansowanej selekcji genetycznej i udoskonalonym praktykom żywieniowym wydajność mleczna krów imponująco wzrosła. Jednak ten postęp nie jest pozbawiony wyzwań, wysokowydajne krowy okazały się bardziej podatne na różnorodne schorzenia metaboliczne i reprodukcyjne. W tym kontekście mykotoksyny zyskały na znaczeniu jako istotny, choć wciąż nie w pełni […]
Kulawizna u bydła mlecznego (choroba Mortellaro). Skuteczne zwalczanie zapalenia skóry palca dzięki naturalnemu rozwiązaniu
Biodevas Laboratoires opracowała PIETIX – rozwiązanie w 100% naturalne, mające na celu zwalczenie zapalenia skóry palca u bydła mlecznego.
Czynniki wpływające na kolonizację mikrobiomu i dojrzałość układu pokarmowego prosiąt oraz jego prawidłowe funkcjonowanie
Streszczenie Odsadzanie to jeden z najtrudniejszych okresów w życiu prosiąt, który powoduje u nich ogromny stres i towarzyszy mu uszkodzenie morfologii oraz przepuszczalności jelit, a także wpływa na skład mikrobiomu. Ponadto po odsadzeniu następuje zmiana żywienia prosiąt. Różne rodzaje składników odżywczych, tj. włókno, węglowodany i białko, są fermentowane w jelicie przez różne mikroorganizmy. Zmiany w […]
Opieka stomatologiczna nad starszymi końmi
Streszczenie Stan jamy ustnej u koni geriatrycznych często stanowi ogromne wyzwanie dla lekarzy weterynarii. Problemy z zębami w tej grupie wiekowej często wiążą się z dużą bolesnością, dlatego najważniejszym zadaniem lekarzy weterynarii jest umiejętność rozpoznania i postępowania terapeutycznego. Abstract Oral cavity condition in geriatric horses frequently presents a great challenge for veterinarians. As dental issues […]
Praktyka w terenie – jak zabezpieczyć się na wypadek stanów zagrożenia życia lub zdrowia zwierzęcia
W trakcie praktyki świadczonej w terenie wskazane jest zabezpieczenie lekarza weterynarii na nieprzewidziane sytuacje, w tym związane z zagrożeniem życia i zdrowia zwierząt. Pomocne w tej kwestii będzie prowadzenie odpowiedniej dokumentacji, odbieranie zgód od właścicieli zwierząt na przeprowadzenie zabiegów, operacji czy innych czynności. W artykule przedstawiam, jakie inne zabezpieczenia stosować na wypadek stanów zagrożenia życia […]
Wiek ma ogromne znaczenie podczas stawiania diagnozy
Lek. wet. Justyna Domagała tytuł inżyniera zootechniki uzyskała w 2016 r., a tytuł lekarza weterynarii – w 2019 r. na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Po studiach swoją wiedzę poszerzała podczas stażu w Szpitalu dla Koni Equivet, w którym później uzyskała zatrudnienie. W latach 2021-2024 swoją pracę skupiała na internistycznym leczeniu koni oraz pogłębianiu wiedzy na […]
Echa 32. Kongresu Bujatrycznego w Cancun
Po raz kolejny odbył się Światowy Kongres Bujatryczny. Tym razem jego 32. edycja miała miejsce w tropikalnym Cancun w Meksyku. Ta cykliczna impreza miała swoją premierę w 1960 roku w Hanowerze i co 2 lata (z jedynym wyjątkiem podczas trwania pandemii COVID-19) gromadzi w jednym miejscu bujatrów z całego świata. Podczas tegorocznej edycji do miasta […]