Omad u kotów może poprawić ich stan zdrowia
Karmienie kotów domowych tylko raz dziennie może poprawić ich stan zdrowia. Nowe badania Uniwersytetu Guelph sugerują, że opiekunowie ciągle głodnych kotów powinni chcieć zmniejszyć, a nie zwiększyć częstotliwość ich karmienia.
Specjaliści ds. żywienia zwierząt z U of G’s Ontario Veterinary College (OVC) i Ontario Agricultural College (OAC) odkryli, że podawanie kotom jednego dużego posiłku dziennie może pomóc lepiej kontrolować ich głód niż karmienie ich kilka razy dziennie.
Badania, opublikowane w czasopiśmie PLOS One, wykazały, że koty, które jadły jeden posiłek dziennie były bardziej zadowolone, a wskutek tego rzadziej „prosiły się” o jedzenie.
Wyniki badania sugerują także, że zmniejszenie częstotliwości karmienia może pomóc zmniejszyć ryzyko otyłości poprzez kontrolowanie apetytu kotów i potencjalnie zmniejszenie spożywanych kalorii ‒ jest to ważne odkrycie, biorąc pod uwagę, że otyłość jest najczęstszym problemem żywieniowym dotykającym koty.
Wyniki te mogą zaskoczyć środowisko weterynaryjne i wielu właścicieli kotów, którym mówiono, że ich zwierzęta potrzebują kilku małych posiłków dziennie. ‒ powiedział współautor badania prof. Adronie Verbrugghe, lekarz weterynarii z Katedry Badań Klinicznych OVC, specjalizujący się w żywieniu zwierząt towarzyszących.
Jak mówi współautorka badania prof. Kate Shoveller, ekspert w dziedzinie żywienia zwierząt z U of G’s Department of Animal Biosciences, poprzednie badania sprawdzały wpływ częstotliwości posiłków na zachowanie kota, ale to badanie jest pierwszym, które wykorzystuje kompleksowe podejście analizujące wpływ na hormony hamujące apetyt, aktywność fizyczną, wydatkowanie energii i wykorzystanie źródeł energii. Do tej pory nie było wiarygodnych badań, które popierałyby teorię, że kotu powinno się podawać kilka posiłków dziennie. Shoveller podkreśla, że chcieli oni umieścić w badaniu aktualne dane z zaktualizowanymi zaleceniami żywieniowymi, aby upewnić się, że są one odpowiednie dla kotów.
W Badaniu udział wzięło 8 kotów domowych z nadwagą poniżej 5. roku życia. Każdego kota poddano działaniu obydwóch schematów karmienia (każdy z nich trwał przez 3 tygodnie). Ta sama dieta i jej ilość była podawana w postaci jednego lub czterech posiłków. Koty wyposażono w monitory ruchu w szelkach do pomiaru ich aktywności fizycznej. Spożycie pokarmu było rejestrowane codziennie, a masa ciała sprawdzana była co tydzień. Badacze badali również metabolizm kotów poprzez pomiar oddechu i krwi.
Aktywność fizyczna była wyższa u kotów karmionych cztery razy dziennie, ale ogólny wydatek energii był podobny w poszczególnych grupach. Waga kotów w obu grupach nie zmieniała się w okresie badania, bez względu na to, w jakim harmonogramie żywienia były karmione.
Koty, które jadły tylko raz dziennie, miały wyższy poziom trzech kluczowych hormonów regulujących apetyt. Wykazywały również niższy współczynnik oddechowy na czczo, co sugeruje, że spalały zapasy tłuszczu, co jest kluczem do utrzymania szczupłej masy ciała.
Koty, które jadły tylko jeden posiłek dziennie miały również większy przyrost aminokwasów we krwi, co oznacza, że więcej białka było przeznaczane do budowy mięśni i innych ważnych protein. Jest to ważne, biorąc pod uwagę, że wiele kotów może tracić masę mięśniową w miarę starzenia się (inaczej zwane sarkopenią).
Z fizjologicznego punktu widzenia, ma to sens, że karmienie tylko raz dziennie przyniosłoby korzyści ‒ powiedział Shoveller. ‒ Jeśli spojrzeć na badania na ludziach, są dość spójne dowody, że istnieją pozytywne wyniki zdrowotne między przerywanym postem a lepszą sytością.
Według autorów post przerywany towarzyszy dzikim kotom od zawsze, gdyż są zmuszone do poszczenia, aż do momentu, gdy znowu nie upolują sobie posiłku.
Chociaż nowe badania sugerują, że karmienie kotów raz dziennie może być dobrym sposobem na zwiększenie sytości i redukcję tkanki tłuszczowej, badacze chcieliby przeprowadzić dłuższe badania. Podkreślają jednak, że takie podejście do żywienia kotów może być nowym narzędziem w rękach lekarza weterynarii lub opiekunów zwierzęcia, w celu zmniejszenia masy ciała zwierząt. Obstają za indywidualnym podejściem do pacjenta gdyż każdy kot, jak i właściciel ma inny styl życia, dlatego, choć u jednych ten model się sprawdzi, u drugich niekoniecznie.
Badania zostały sfinansowane dzięki wsparciu Fundacji Winn Feline i Simmons Pet Food.
Źródło: Feeding indoor cats just once a day could improve health
Czytaj także: Psy z nadwagą żyją krócej, nawet do 2,5 roku!
Mogą zainteresować Cię również
Znajdź swoją kategorię
2815 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych
Weterynaria w Terenie
Nowoczesne metody diagnostyki patogenów mastitis
Streszczenie Nowe metody diagnostyki patogenów mastitis są niezwykle pożądane. Najbardziej potrzebne są precyzyjne szybkie testy do diagnostyki większości istotnych patogenów mleka. Dzięki nim poprawi się efektywność leczenia mastitis i zmniejszy ilość zużywanych antybiotyków. Ostatnio nastąpił znaczny postęp w identyfikacji markerów kwasów nukleinowych i innych nowych biomarkerów. Nowe strategie okazują się być obiecujące, a ich zalety […]
Nowoczesne metody diagnostyki patogenów mastitis
Streszczenie Nowe metody diagnostyki patogenów mastitis są niezwykle pożądane. Najbardziej potrzebne są precyzyjne szybkie testy do diagnostyki większości istotnych patogenów mleka. Dzięki nim poprawi się efektywność leczenia mastitis i zmniejszy ilość zużywanych antybiotyków. Ostatnio nastąpił znaczny postęp w identyfikacji markerów kwasów nukleinowych i innych nowych biomarkerów. Nowe strategie okazują się być obiecujące, a ich zalety […]
Czynniki wpływające na kolonizację mikrobiomu i dojrzałość układu pokarmowego prosiąt oraz jego prawidłowe funkcjonowanie
Streszczenie Odsadzanie to jeden z najtrudniejszych okresów w życiu prosiąt, który powoduje u nich ogromny stres i towarzyszy mu uszkodzenie morfologii oraz przepuszczalności jelit, a także wpływa na skład mikrobiomu. Ponadto po odsadzeniu następuje zmiana żywienia prosiąt. Różne rodzaje składników odżywczych, tj. włókno, węglowodany i białko, są fermentowane w jelicie przez różne mikroorganizmy. Zmiany w […]
Opieka stomatologiczna nad starszymi końmi
Streszczenie Stan jamy ustnej u koni geriatrycznych często stanowi ogromne wyzwanie dla lekarzy weterynarii. Problemy z zębami w tej grupie wiekowej często wiążą się z dużą bolesnością, dlatego najważniejszym zadaniem lekarzy weterynarii jest umiejętność rozpoznania i postępowania terapeutycznego. Abstract Oral cavity condition in geriatric horses frequently presents a great challenge for veterinarians. As dental issues […]
Praktyka w terenie – jak zabezpieczyć się na wypadek stanów zagrożenia życia lub zdrowia zwierzęcia
W trakcie praktyki świadczonej w terenie wskazane jest zabezpieczenie lekarza weterynarii na nieprzewidziane sytuacje, w tym związane z zagrożeniem życia i zdrowia zwierząt. Pomocne w tej kwestii będzie prowadzenie odpowiedniej dokumentacji, odbieranie zgód od właścicieli zwierząt na przeprowadzenie zabiegów, operacji czy innych czynności. W artykule przedstawiam, jakie inne zabezpieczenia stosować na wypadek stanów zagrożenia życia […]
Wiek ma ogromne znaczenie podczas stawiania diagnozy
Lek. wet. Justyna Domagała tytuł inżyniera zootechniki uzyskała w 2016 r., a tytuł lekarza weterynarii – w 2019 r. na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Po studiach swoją wiedzę poszerzała podczas stażu w Szpitalu dla Koni Equivet, w którym później uzyskała zatrudnienie. W latach 2021-2024 swoją pracę skupiała na internistycznym leczeniu koni oraz pogłębianiu wiedzy na […]
Echa 32. Kongresu Bujatrycznego w Cancun
Po raz kolejny odbył się Światowy Kongres Bujatryczny. Tym razem jego 32. edycja miała miejsce w tropikalnym Cancun w Meksyku. Ta cykliczna impreza miała swoją premierę w 1960 roku w Hanowerze i co 2 lata (z jedynym wyjątkiem podczas trwania pandemii COVID-19) gromadzi w jednym miejscu bujatrów z całego świata. Podczas tegorocznej edycji do miasta […]