Świąd skóry oporny na leki sterydowe
Świąd określany jest jako nieprzyjemne uczucie wyzwalające potrzebę drapania. Może być wywołany przez: infekcje, choroby pasożytnicze, alergie, ukąszenia owadów, gojenie ran oraz oparzenia słoneczne.
Jest to mechanizm odruchowy, który można uznać za pierwszą linię obrony (6). Przewlekły świąd definiowany jest jako świąd trwający dłużej niż 6 tygodni (2) i jest objawem bardziej złożonym, który u ludzi może być związany z różnymi jednostkami chorobowymi (np.: atopowe zapalenie skóry, przewlekła niewydolność nerek, wątroby i choroby endokrynologiczne) (5). U zwierząt przewlekły świąd jest zwykle wtórny do chorób zapalnych skóry, najczęściej alergii.
Ze względu na mechanizm powstawania wyróżnia się świąd pruryceptywny – powstający w wyniku pobudzenia zakończeń nerwowych w skórze, neuropatyczny – powstający w wyniku uszkodzenia neuronów biorących udział w przekaźnictwie sygnału świądowego, neurogenny – indukowany przez mediatory świądotwórcze w ośrodkowym układzie nerwowym oraz psychogenny.
Świąd jest najczęstszym objawem spotykanym w dermatologii, który może występować zarówno przy obecności zmian chorobowych na skórze, jak i przy braku jakichkolwiek.
Świąd skóry jest odczuciem subiektywnym, które nie może być poddane ilościowemu pomiarowi. Do wnioskowania o skuteczności leków przeciwświądowych konieczna jest jednak ocena nasilenia świądu, którą wykonuje się podczas każdej wizyty kontrolnej poprzez przeprowadzenie wywiadu z właścicielem zwierzęcia. Świąd oceniany jest w skali od 1 do 10.
Glikokortykosteroidy
Rezultaty stosowania glikokortykosteroidów (GKS) są [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!