Zaparcie jaja u papug
Zaparcie jaja to dość często występujący problem wśród papug. Definiuje się je jako niemożność zniesienia jaja w czasie właściwym dla danego gatunku. Do zaparcia jaja szczególnie predysponowane są nimfy (Nymphicus hollandicus), papużki faliste (Melopsittacus undulatus) oraz nierozłączki (Agapornis spp.), ale schorzenie może wystąpić u każdego gatunku.
Anatomia i fizjologia układu rozrodczego samicy
U papug, jak i większości ptaków, obecny jest jedynie lewy jajnik oraz lewy jajowód. Narządy te po stronie prawej ulegają całkowitemu uwstecznieniu jeszcze w czasie rozwoju zarodkowego. Jajnik położony jest doczaszkowo i dogrzebietowo w jamie ciała. Ma kontakt z doczaszkowymi pokładami nerki oraz doogonową częścią lewego płuca. Ze względu na bliski kontakt z otrzewną więzadło podwieszające jajnik jest bardzo krótkie i osiąga zaledwie kilka milimetrów.
Jajowód dzieli się na pięć części:
- lejek jajowodu (infundibulum),
- część wielką (magnum),
- cieśń jajowodu (isthmus),
- część maciczną (uterus),
- część pochwową (vagina) (1).
Proces tworzenia jaja trwa u ptaków z rzędu papugowych (Psittaciformes) ok. 24-48 h (2). Po owulacji oocyt trafia do lejka jajowodu, gdzie może dojść do zapłodnienia. W kolejnych częściach jajowodu stopniowo budowane jest jajo. W części wielkiej komórka jajowa zostaje okryta białkową otoczką, a w cieśni jajowodu tworzy się błona pergaminowa. Jajo najdłużej przebywa w części macicznej jajowodu, gdzie tworzona jest skorupa (3).
[...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii