Znieczulenie pacjenta podwyższonego ryzyka – pacjent z chorobami wątroby
Leki stosowane w znieczuleniu
a uszkodzenie wątroby
W przypadkach, kiedy do zabiegu kwalifikujemy pacjenta z zaburzeniami wątroby, powinnyśmy skupić się nie tylko na dawkach leków, ale również na substancjach czynnych. Jednym z leków, podczas stosowania którego należy zachować ostrożność, jest acepromazyna. Jest to lek z grupy fenotiazynopodobnych o działaniu uspokajającym i przeciwlękowym. Powoduje blokadę receptorów dopaminowych i α1-adrenergicznych. W wyniku takiego działania dochodzi m.in. do rozszerzenia naczyń krwionośnych i obniżenia ciśnienia krwi. Jak w przypadku większości leków, jej metabolizm następuje przez biotransformację w wątrobie. Niestety nie posiada leku antagonizującego.
Bezpośredni wpływ acepromazyny na funkcję narządu nie został zbadany w medycynie weterynaryjnej.
U pacjentów z przewlekłą dysfunkcją wątroby, jak zostało wspomniane powyżej, jednym z efektów może być hipoalbuminemia i obniżenie ciśnienia onkotycznego, co razem z hipotermią może prowadzić do hipotensji już przed znieczuleniem. W tym wypadku stosowanie leków silnie obniżających ciśnienie nie jest wskazane. Jeżeli jednak istnieje konieczność ich użycia, należy dokładnie monitorować ciśnienie krwi, tak by móc szybko wdrożyć terapię mającą na celu wyrównanie hipotensji. Dodatkowo równoczesne podanie acepromazyny z atropiną może spowodować nadmierną agregację płytek krwi. Dlatego takie połączenie nie jest wskazane u pacjentów z koagulopatią, szczególnie przed inwazyjnymi procedurami (9, 12, 13).
Inną grupą substancji stosowanych w premedykacji są agoniści receptora α2-adrenergicznego, tj. medetomidyna i deksmedetomidyna. Leki z tej grupy zapewniają dobrą sedację, ale wywierają silnie depresyjny wpływ na układ krążenia – m.in. powodują bradykardię, wzrost oporu naczyniowego oraz obniżają rzut serca. Pomimo tych efektów wpływ obu leków na przepływ krwi przez wątrobę wydaje się [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii