Zastosowanie ultradźwięków w leczeniu powypadkowym i pooperacyjnym u zwierząt
Głównym celem rehabilitacji jest wybór takiego postępowania terapeutycznego, które skróci czas wyłączenia pacjenta z aktywności fizycznej, hospitalizacji oraz przyśpieszy jego powrót do stanu sprzed wypadku.
Przed przystąpieniem do rehabilitacji należy przygotować jej szczegółowy program w oparciu o rodzaj schorzenia oraz aktualny stan pacjenta. Sukces zależy od dobrania odpowiedniej metody oraz zastosowania odpowiednich parametrów zabiegu.
Metody fizykalne znalazły swoje zastosowanie w medycynie weterynaryjnej jako narzędzie przyśpieszające powrót do zdrowia, w walce z bólem, w stanach powypadkowych, ale również w chorobach przewlekłych.
Jednym w powszechnie wykorzystywanych zabiegów fizykalnych są ultradźwięki. Metoda ta opiera się na drganiach mechanicznych o częstotliwości wyższej niż 20 000 Hz. Ich działanie biologiczne polega na zmianach miejscowych (termicznych, mechanicznych oraz fizykochemicznych) w miejscu bezpośredniego ich oddziaływania oraz zmianach ogólnych w dalszych narządach w celu rozgrzania tkanek głębokich.
Obecnie większość aparatów pracuje na częstotliwościach 1 i 3 MHz, powodując mikromasaż, który stymuluje angiogenezę, uwalnia czynnik wzrostu oraz pobudza produkcję kolagenu. Do biologicznych skutków działania ultradźwięków zaliczamy: poprawę krążenia, przyśpieszenie przemiany materii, podwyższenie progu bólu, zwiększenie rozciągliwości włókien kolagenowych, przyspieszenie regeneracji, co w efekcie wspomaga procesy prawidłowego gojenia się tkanki kostnej i tkanek miękkich.
Możliwości wykorzystania ultradźwięków w leczeniu urazów
Jako metodę fizykalną ultradźwięki powszechnie wykorzystuje się w walce z takimi schorzeniami, jak:
- zapalenie okołostawowe,
- przykurcze mięśniowe,
- blizny,
- lekkie i poważne urazy powypadkowe,
- w złamaniach kości,
- urazach kręgosłupa czy w medycynie sportowej, szczególnie gdy towarzyszą temu przedłużający się zrost kostny oraz zespoły bólowe.
Przed rozpoczęciem zabiegu należy dokładnie przeanalizować jego cel, pamiętając o tym, by nie nadźwiękawiać okolicy klatki piersiowej (serca, płuc), narządów miąższowych jamy brzusznej, mózgu, rdzenia przedłużonego oraz jąder, ponadto niewskazane jest wykorzystywanie tej metody przy zmianach nowotworowych, u ciężarnych samic oraz kości w okresie wzrostu. Choroby, takie jak: niewydolność krążeniowa, ostre infekcje i stany zapalne oraz cukrzyca, również stanowią przeciwwskazania.
W leczeniu złamań liczy się czas
Złamanie to przerwanie ciągłości kości występujące wskutek sił działających w różnych kierunkach. Z kolei gojenie złamań to procesy naprawcze przebiegające w następujących po sobie etapach.
Jeśli proces odbudowy kości po urazie lub zabiegu operacyjnym następuje powyżej 3 miesięcy, to mamy do czynienia z opóźnionym zrostem kostnym, natomiast jeśli trwa dłużej niż pół roku, możemy stwierdzić brak zrostu kostnego. Do czynników mających wpływ na opóźniony zrost lub jego brak należą m.in.: złamania wieloodłamowe, słabe ukrwienie w okolicy złamania czy infekcje.
W skutek tego wydłużają się: czas utrzymywania zwierzęcia w warunkach domowych, brak swobodnego poruszania się, wyłączenie z treningów oraz chodzenie na smyczy, które w przypadku większości ras aktywnych stanowią poważny problem zarówno dla nich, jak i właścicieli. Ponadto towarzyszą temu długotrwały stres zwierzęcia, cierpienie oraz frustracja właściciela.
Problemy w procesie gojenia się złamań
Nieprawidłowy proces gojenia się kości jest wynikiem wielu czynników, takich jak: źle wykonany zabieg operacyjny, nieodpowiednio dobrane metody leczenia, zbyt późna wizyta u lekarza weterynarii czy zaniechanie przez właściciela.
Należy wymienić także pozostałe przyczyny powikłań w procesie gojenia, jak: przebyte infekcje, zaburzenia metaboliczne, zaburzenia ukrwienia fragmentów kostnych na skutek przebytego urazu, niektóre leki, hormony czy wiek zwierzęcia, na które lekarz nie ma wpływu.
Większość trudności w procesie gojenia się tkanki kostnej wynika z problemów powstałych w pierwszym tygodniu po złamaniu. W przypadku doboru nieodpowiedniej techniki leczenia procesy biologiczne przebiegają prawidłowo, natomiast pojawiają się problemy z leczeniem, które uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie. Powodem tego rodzaju problemów może być chociażby infekcja w miejscu złamania lub wcześniej wspominany nieprawidłowo wykonany zabieg chirurgiczny.
Kolejny grupa to zaburzenia funkcji biologicznych prowadzące do nieefektywności prawidłowego leczenia, które powodowane są m.in. przez: radioterapię, niesteroidowe leki przeciwzapalne, miejscowe odnerwienie kości. Czynniki te stanowią powikłanie leczenia pooperacyjnego mającego na celu uśmierzenie bólu i cierpienia zwierzęcia.
Ostatnia grupa zaburzeń procesu gojenia stanowi połączenie dwóch poprzednich.
Wykorzystanie ultradźwięków jako metody fizykalnej w leczeniu złamań
Kończyny dźwigają ciężar ciała i umożliwiają poruszanie się. Poważne urazy, wypadki, złamania w konsekwencji mogą powodować zniekształcenia stawu, zaburzenia chodu, a także długotrwale wyłączenie z normalnego funkcjonowania zwierzęcia oraz pogarszający się stan emocjonalny. W przypadku zwierząt dużych, ciężkich lub starszych proces gojenia może się wydłużać i powodować dalsze konsekwencje.
Rehabilitacja w ortopedii jest istotna na każdym etapie powrotu do zdrowia – od momentu po samym uszkodzeniu struktury kostnej do okresu pooperacyjnego. Dzięki rozwijającej się fizjoterapii w weterynarii możemy z większym skutkiem usprawnić pacjenta. Niestety większość zabiegów możemy stosować dopiero po ustąpieniu objawów, czyli po nastawieniu złamania bądź po zabiegu chirurgicznym.
Rehabilitację można zacząć już następnego dnia po operacji, jednak w zależności od rodzaju zabiegu należy wziąć pod uwagę wiele obwarowań, jak: metalowe wstawki, gwoździe, gips. Takie postępowanie pozwala uniknąć powikłań miejscowych i ogólnych, zapobiega martwicy głowy kości udowej czy powstaniu stawu rzekomego.
Rehabilitacja przy opóźnionym zroście kostnym
Opóźniony zrost kostny (ang. delayed union) to moment, w którym występują kliniczne i radiologiczne objawy przedłużonego czasu gojenia tkanki kostnej w miejscu złamania, a sam proces gojenia postępuje dużo wolniej niż powinien w danym przypadku klinicznym. Do objawów należą m.in.: obrzęk, wzrost emisji ciepła w miejscu złamania, zaczerwienienie oraz ból. W wyniku braku zrostu kostnego, kiedy w miejscu złamania zakończy sie proces angio- i osteogenezy, może dojść do powstania stawu rzekomego.
Jedną z szeroko wykorzystywanych metod przy użyciu ultradźwięków jest LIPUS (ang. low-intesity pulsed ultrasound), czyli zastosowanie pulsacyjnych ultradźwięków o małym natężeniu, które nie wykazuje oddziaływania termicznego.
Sygnał o niskim natężeniu oddziałuje na mechanoreceptory znajdujące się na powierzchni komórek, następuje uruchomienie kaskady wewnątrzkomórkowej przekazania sygnałów komórkowych odgrywających istotną rolę w gojeniu złamań.
Kiedy należy zachować ostrożność przy stosowaniu ultradźwięków?
Jak każda metoda fizykalna, której zaletą jest korzystny wpływ na komórki i ich regenerację, ultradźwięki mają również negatywne skutki. Nie powinno się wykonywać zabiegów w przypadku urazów w stanie ostrym oraz u osobników, u których nie zakończył sie jeszcze wzrost kostny, ze względu na ryzyko wczesnego zamknięcia sie obszarów wzrostu. Choroba nowotworowa oraz metalowe implanty po operacji w przypadku złamań także będą stanowiły przeszkodę ze względu na właściwości termiczne metody.
Jak dobrać odpowiednie parametry
Częstotliwość wykonywanego zabiegu decyduje o głębokości penetracji ultradźwięków, a co za tym idzie – im jest ona większa, tym penetracja jest mniejsza – i odwrotnie. Wzrasta także efekt cieplny. Parametry o częstotliwości 1 MHz wnikają na głębokość od 1,5 do 5 cm, natomiast 3 MHz – 0,5-3 cm. Wyższe częstotliwości wykorzystywane są do struktur powierzchownych.
Podczas zabiegu osoba go wykonująca powinna cały czas obserwować zwierzę, ponieważ próg bólu i tolerancji jest indywidualny u każdego osobnika. Ponadto należy sprawdzać ciepłotę miejsca poddanego zabiegowi. Co do liczby wykonanych zabiegów, powinno odbyć się 10 serii dzień po dniu bądź z odstępem jednodniowym. Jeśli dojdzie do złamań dystalnych partii kończyn w obrębie stawu nadgarstka, skokowego bądź okolicy kości paliczków, można zastosować metodę podwodną, poruszając głowicą w odległości ok. 1,5 cm od miejsca złamania.
W przypadku bólu można wykonać terapię łączoną poprzez podanie przezskórnie leków przeciwbólowego i przeciwobrzękowego i zastosowanie ultradźwięków.
Podsumowanie
Zespoły bólowe, uszkodzenia kończyn i kręgosłupa oraz zmiany patologiczne upośledzają sprawność i wydolność chodu zwierzęcia, wpływając przy tym na pogarszający się jego stan psychiczny.
Od czasu zaprezentowania terapii z wykorzystaniem ultradźwięków stała się ona jedną z najbardziej wykorzystywanych metod w przywracaniu sprawności pacjentom pooperacyjnym.
Powodzenie leczenia operacyjnego szacuje się na 70-90%, w zależności od typu złamania i metody chirurgicznej. Dlatego wykorzystanie metod fizykalnych stanowi alternatywę w stymulowaniu zrostu kostnego.
dr Katarzyna Pęzińska-Kijak
Pracownia Anatomii Zwierząt
Wydziału Biotechnologii i Hodowli Zwierząt
Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie
Przychodnia Rehabilitacji Weterynaryjnej VETICO w Szczecinie
Mogą zainteresować Cię również
Znajdź swoją kategorię
2843 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 23 kategorii tematycznych
Weterynaria w Terenie
Mykotoksyny – ukryty wróg w hodowli bydła mlecznego
W ostatnich dekadach hodowla bydła mlecznego przeszła znaczącą transformację. Dzięki zaawansowanej selekcji genetycznej i udoskonalonym praktykom żywieniowym wydajność mleczna krów imponująco wzrosła. Jednak ten postęp nie jest pozbawiony wyzwań, wysokowydajne krowy okazały się bardziej podatne na różnorodne schorzenia metaboliczne i reprodukcyjne. W tym kontekście mykotoksyny zyskały na znaczeniu jako istotny, choć wciąż nie w pełni […]
Kulawizna u bydła mlecznego (choroba Mortellaro). Skuteczne zwalczanie zapalenia skóry palca dzięki naturalnemu rozwiązaniu
Biodevas Laboratoires opracowała PIETIX – rozwiązanie w 100% naturalne, mające na celu zwalczenie zapalenia skóry palca u bydła mlecznego.
Czynniki wpływające na kolonizację mikrobiomu i dojrzałość układu pokarmowego prosiąt oraz jego prawidłowe funkcjonowanie
Streszczenie Odsadzanie to jeden z najtrudniejszych okresów w życiu prosiąt, który powoduje u nich ogromny stres i towarzyszy mu uszkodzenie morfologii oraz przepuszczalności jelit, a także wpływa na skład mikrobiomu. Ponadto po odsadzeniu następuje zmiana żywienia prosiąt. Różne rodzaje składników odżywczych, tj. włókno, węglowodany i białko, są fermentowane w jelicie przez różne mikroorganizmy. Zmiany w […]
Opieka stomatologiczna nad starszymi końmi
Streszczenie Stan jamy ustnej u koni geriatrycznych często stanowi ogromne wyzwanie dla lekarzy weterynarii. Problemy z zębami w tej grupie wiekowej często wiążą się z dużą bolesnością, dlatego najważniejszym zadaniem lekarzy weterynarii jest umiejętność rozpoznania i postępowania terapeutycznego. Abstract Oral cavity condition in geriatric horses frequently presents a great challenge for veterinarians. As dental issues […]
Praktyka w terenie – jak zabezpieczyć się na wypadek stanów zagrożenia życia lub zdrowia zwierzęcia
W trakcie praktyki świadczonej w terenie wskazane jest zabezpieczenie lekarza weterynarii na nieprzewidziane sytuacje, w tym związane z zagrożeniem życia i zdrowia zwierząt. Pomocne w tej kwestii będzie prowadzenie odpowiedniej dokumentacji, odbieranie zgód od właścicieli zwierząt na przeprowadzenie zabiegów, operacji czy innych czynności. W artykule przedstawiam, jakie inne zabezpieczenia stosować na wypadek stanów zagrożenia życia […]
Wiek ma ogromne znaczenie podczas stawiania diagnozy
Lek. wet. Justyna Domagała tytuł inżyniera zootechniki uzyskała w 2016 r., a tytuł lekarza weterynarii – w 2019 r. na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Po studiach swoją wiedzę poszerzała podczas stażu w Szpitalu dla Koni Equivet, w którym później uzyskała zatrudnienie. W latach 2021-2024 swoją pracę skupiała na internistycznym leczeniu koni oraz pogłębianiu wiedzy na […]
Echa 32. Kongresu Bujatrycznego w Cancun
Po raz kolejny odbył się Światowy Kongres Bujatryczny. Tym razem jego 32. edycja miała miejsce w tropikalnym Cancun w Meksyku. Ta cykliczna impreza miała swoją premierę w 1960 roku w Hanowerze i co 2 lata (z jedynym wyjątkiem podczas trwania pandemii COVID-19) gromadzi w jednym miejscu bujatrów z całego świata. Podczas tegorocznej edycji do miasta […]