- Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii
art. sponsorowany

Zewnętrzny przewód słuchowy może zostać oczyszczony kilkoma metodami: manualne oczyszczanie przewodu słuchowego patyczkami i środkami czyszczącym (czyścikami), płukanie za pomocą gruszki gumowej, głębokie płukanie pod kontrolą otoskopu płynem fizjologicznym za pomocą strzykawki oraz użycie systemu do płukania ucha ‒ Aurifluesh.

Z pewnością najczęściej stosowanym i równocześnie najprostszym sposobem jest manualne oczyszczenie ucha (1). W tej metodzie środek czyszczący, dobrany zależnie od charakteru wydzieliny, jest podawany bezpośrednio do światła przewodu słuchowego. Metoda ta zwykle nie pozwala na usunięcie woszczyny silnie przytwierdzonej do ściany przewodu słuchowego. Czyszczenie tą metodą jest również możliwe do wykonania przez właściciela zwierzęcia, w przypadku zalecenia podawania leków w domu. Jest to niezbędne, w związku z tym, że przed podaniem leku przewód słuchowy zawsze powinien zostać oczyszczony.

Opiekunowie zwierząt nie powinni czyścić przewodu słuchowego za pomocą samych suchych patyczków higienicznych, które mogą uszkadzać ścianę przewodu, a nawet błonę bębenkową, dlatego przed oczyszczaniem należy zawsze użyć wcześniej preparatu czyszczącego ‒ „czyścika”. Bardzo istotny jest dobór odpowiedniego narzędzia pozwalającego na usunięcie rozpuszczonej woszczyny.

Nie zawsze sprawdzają się patyczki przeznaczone do higieny uszu u ludzi, które zwykle są zbyt krótkie i zawierają niewielką ilość waty. Problematyczne jest również nawijanie waty samodzielnie na dłuższe patyczki. Autor spotykał się z sytuacjami pozostawiania przez właścicieli w świetle przewodu fragmentów waty, co utrudniało lub wręcz uniemożliwiało leczenie (ryc. 1).

Lepiej jest zastosować dedykowane do oczyszczania przewodu słuchowego waciki przeznaczone dla zwierząt, które są zwykle dłuższe i mają odpowiednią ilość dobrze przymocowanej waty. Pozwala to na dokładne i bezpieczne oczyszczenie i następnie osuszenie przewodu słuchowego z „czyścika” przed podaniem leków (antybiotyków, glikokortykosteroidów czy leków przeciwgrzybicznych). Przykładem tego typu produktu są dostępne od pewnego czasu na polskim rynku patyczki do czyszczenia uszu BambooStick.

Zastosowanie patyczków BambooStic w oczyszczaniu przewodu słuchowego u psów i kotów

Produkt ten dostępny jest w dwóch różnych wielkościach, co powala na odpowiednie jego zastosowanie zależnie od wielkości zwierzęcia, u którego ma zostać użyty. W porównaniu do ludzkich patyczków higienicznych, BambooStick posiadają kilka zalet, na które warto zwrócić uwagę. Przede wszystkim są one dłuższe, co pozwala wygodnie dotrzeć do wnętrza światła przewodu słuchowego na przykład podczas oczyszczania ucha w gabinecie pod kontrolą otoskopu. Duża ilość waty umożliwia szybkie osuszanie przewodu słuchowego z wprowadzonego do przewodu słuchowego „czyścika” z rozpuszczoną w niej woszczyną. Produkt jest oczywiście jednorazowy i wygodny w użyciu. Wata bawełniana, z której produkt jest wykonany, jest mocno przytwierdzona do patyczka. Zapobiega to niebezpieczeństwu jej oderwania się i pozostania w przewodzie słuchowym. Warto zwrócić uwagę na materiał zastosowany w produkcji, tj. bambus. Nie tylko zapewnia on odpowiednią sztywność i zarazem elastyczność produktu, ale co jest bardzo istotne, jest również produktem biodegradowalnym. Tym samym nie powoduje on obciążenia środowiska plastikiem.

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy