Zapadanie się tchawicy jako przyczyna zaburzeń oddechowych u psów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Zapadanie się tchawicy jako przyczyna zaburzeń oddechowych u psów

Leczenie

Leczenie polega na stosowaniu środków farmakologicznych, a w przypadku braku poprawy wymaga interwencji chirurgicznej. Ma ono na celu zmniejszenie nasilenia objawów klinicznych oraz poprawę jakości życia zwierzęcia.

W przypadkach nagłych i ostrych (III°/IV° zapadania się tchawicy) przy silnych objawach duszności i sinicy należy zastosować tlenoterapię. Dodatkowo delikatna sedacja pomoże zrelaksować się zwierzęciu i wyrównać oddechy. W tym celu można zastosować acepromazynę, morfinę, butorfanol lub diazepam. Dodatkowo można zastosować glikokortykosteroidy, np. deksametazon, prednizolon (tab. 2, s. 49). Gdy wystąpi obrzęk płuc, należy zastosować leki moczopędne, np. furosemid. Niekiedy niezbędna jest intubacja, która umożliwi prawidłową wentylację i poprawi utlenowanie tkanek.

WWP_11_12_12_ZAPADANIE_SIE_TCHAWICY_TAB_2
Tab. 2. Leki stosowane w nagłych, ostrych przypadkach zapadania się tchawicy (9)

W przypadkach przewlekłych należy stosować leki przeciwkaszlowe, trankwilizatory, glikokortykosteroidy oraz bronchodilatatory (tab. 1, s. 49). Czasami trzeba rozważyć zastosowanie antybiotyków, jeżeli dodatkowo występują infekcje dróg oddechowych.

WWP_11_12_12_ZAPADANIE_SIE_TCHAWICY_TAB_1
Tab. 1. Leki stosowane w leczeniu przewlekłego zapadania się tchawicy (9)

Dodatkowo należy unikać wysiłku w upalne dni, zadymionych pomieszczeń, alergenów wziewnych. Zaleca się również obniżenie masy ciała u psów otyłych oraz zmianę obroży na szelki. W przypadku gdy leczenie farmakologiczne nie przynosi efektów lub zmiany w tchawicy są bardzo nasilone, wówczas konieczne jest zastosowanie specjalnych stentów zewnątrztchawiczych, zakładanych podczas zabiegu chirurgicznego lub stentów wewnątrztchawiczych, zakładanych podczas badania endoskopowego (6, 8, 10).

Podsumowanie

Zapadanie się tchawicy jest stosunkowo często spotykaną chorobą w praktyce lekarza weterynarii małych zwierząt, a jej ostateczne rozpoznanie powinno opierać się na wynikach badań obrazowych, takich jak RTG i endoskopia. Należy jednak podkreślić, że w diagnostyce obrazowej zapadania się tchawicy bardziej miarodajna jest tracheoskopia, która oprócz określenia stopnia i miejsca zapadania się tchawicy umożliwia ocenę zmian w błonie śluzowej tego narządu.

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy