Zaburzenia okresu poporodowego u suk. Diagnostyka różnicowa i metody leczenia
Leczenie tężyczki poporodowej
Terapia powinna rozpocząć się od razu po zdiagnozowaniu schorzenia (5). Leczenie ostrej tężyczki polega na wolnym dożylnym podawaniu preparatów wapniowych podgrzanych do temperatury ciała zwierzęcia. Dawka terapeutyczna preparatów wapniowych powinna być dobierana na podstawie zaawansowania objawów klinicznych. Najczęściej stosowanymi i polecanymi przez autorów preparatami są 25-proc. roztwory glukonianu wapnia (Calcium Borogluconatum 25% lub Calcii Borogluconas 25% inj), które powinny być podane wg efektu w dawce około 0,8 ml/kg m.c., inni autorzy polecają także 10-proc. roztwór glukonianu wapnia (Calcium Polfa 10%) w dawce 1-20 ml/zwierzę według efektu lub preparat Calciphos (Biowet Drwalew) w dawce około 0,6-0,8 ml/kg m.c. (8, 9).
W związku z tym, że hipokalcemia może wywołać hipoglikemię, zaleca się równoczesne podawanie 5-proc. roztworu glukozy. Zastosowanie preparatu Calmagluc® (Biowet Puławy) w dawce 1-1,5 ml/kg m.c. pozwala na jednoczesne uzupełnienie niedoboru wapnia, magnezu i glukozy. W czasie podawania preparatów wapniowych należy kontrolować czynność skurczową serca i w razie wystąpienia wyraźnej bradykardii lub silnej arytmii należy przerwać podawanie preparatu. Podawanie preparatów wapniowych można wznowić po przywróceniu prawidłowej pracy serca.
Po ustabilizowaniu stanu pacjenta należy kontynuować podawanie preparatów wapniowych (w takiej samej dawce, jak powyżej) rozcieńczonych w płynie fizjologicznym „pół na pół” podskórnie lub domięśniowo, co 6-8 godzin. Rozcieńczenia nie wymaga preparat Theracalcium (Vétoquinol), który można podawać podskórnie, domięśniowo i dożylnie (6).
Po całkowitym ustąpieniu objawów można kontynuować [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii