Zrozumieć dysplazję. Wywiadu udzielił dr. n. wet. Grzegorz Wąsiatycz

Dr n. wet. Grzegorz Wąsiatycz ukończył Wydział Medycyny Weterynaryjnej Akademii Rolniczej we Wrocławiu. Tytuł doktora nauk weterynaryjnych uzyskał w 1997 roku. Obecnie jest właścicielem kliniki weterynaryjnej w Poznaniu i m.in. współinicjatorem i pierwszym przewodniczącym Sekcji Chirurgicznej Polskiego Stowarzyszenia Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt. Będzie także prelegentem na V Konferencji Chirurgiczno-Rehabilitacyjnej w Łodzi.
W artykule Choroby dysplastyczne stawu łokciowego u psa. Etiopatogeneza, diagnostyka i leczenie pisze Pan, że dysplazja stawów łokciowych jest chorobą poligenetyczną, w której dziedziczenie może przebiegać w różnym stopniu, zależnie od rasy psa. Jak bardzo stopnie przebiegania choroby mogą się od siebie różnić?
Grzegorz Wąsiatycz: W latach 90. badania nad dziedziczeniem dysplazji stawów łokciowych u psów wykazywały odziedziczalność tej choroby (h2), np. 0,24 u berneńskich psów pasterskich i 0,45 u golden retrieverów. W ostatnich kilku latach skorygowano te wartości i obecnie przyjmuje się wartość h2 u berneńskich psów pasterskich 0,06 i u golden retrieverów 0,24. Oznacza to, że czynniki środowiskowe mają znaczny wpływ na rozwój choroby i stopień jej nasilenia.
Z czego dokładniej, z jakich różnic, wynika przebieg choroby?
Przyczyn należy doszukiwać się w zróżnicowaniu [...]
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii