Sprostamy wyzwaniom! Wywiad z Prezesem Urzędu Rejestracji PLWMiPB - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Sprostamy wyzwaniom! Wywiad z Prezesem Urzędu Rejestracji PLWMiPB

dr Grzegorz Cessak

Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych,
Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych


Panie Prezesie, wszyscy już zapewne wiemy, czym jest koronawirus SARS-Cov-2, jakie ma właściwości oraz jakie stanowi zagrożenie dla ludzi. Dlatego w naszej rozmowie pozwolę sobie poprosić Pana Prezesa o przybliżenie naszym czytelnikom roli kierowanego przez Pana Prezesa Urzędu, w tak trudnej sytuacji epidemiologicznej naszego kraju.

Jaką rolę w sytuacji ogłoszonej przez WHO pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 wywołującego COVID-19 pełni Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych? Czy ma do wykonania jakieś specjalne zadania? Czy dotyczą one również medycyny weterynaryjnej?

Grzegorz Cessak: Pani Redaktor, kierowany przeze mnie Urząd wspomaga działania zmierzające do zahamowania rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2019. Są one realizowane we współpracy z Ministrem Zdrowia i dotyczą w równej mierze produktów leczniczych (w tym produktów leczniczych przeznaczonych dla zwierząt), wyrobów medycznych i produktów biobójczych. Mając na uwadze wyjątkową sytuację, większość sił i środków Urzędu została skoncentrowana w tym obszarze.

Rolą Urzędu Rejestracji PLWMiPB jest przede wszystkim dbanie o sprawne funkcjonowanie procedur rejestracyjnych leków, zarówno dla ludzi, jak i zwierząt.

W związku z zamknięciem granic Rzeczpospolitej Polskiej konieczne jest monitorowanie dostępności leków dla ludzi i zwierząt na polskim rynku. W przypadku leków weterynaryjnych niezwykle istotną sprawą jest zapewnienie ciągłości dostaw szczepionek przeznaczonych zarówno dla zwierząt hodowlanych, jak również naszych domowych pupili. Wiosna jest okresem, kiedy odbywają się akcje szczepień zwierząt towarzyszących przeciw wściekliźnie.

Musimy zatem zadbać o dostępność szczepionki przeciw tej groźnej chorobie. Nie mniej ważne jest zapewnienie na rynku szczepionek dla zwierząt hodowlanych, np. drobiu, świń i bydła, które hodowane są w określonych cyklach produkcyjnych, a szczepienia stad odbywają się w ściśle określonych ramach czasowych. Hodowcy nie mogą pozwolić sobie na odstępstwa od określonego czasowo kalendarza szczepień.

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy