Na szerokim oddechu ‒ rozmowa z Radkiem Rakiem
Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli jest Pana trzecią powieścią, drugą wydaną we współpracy z Wydawnictwem Powergraph. Ma Pan w planach kolejną powieść? Może pojawił się już jakiś pomysł?
Piszę cały czas. W tej chwili pracuję nad dwiema kolejnymi powieściami. Jedna jest historyczna, o dębickich Żydach i o tym, co działo się w Dębicy przed II wojną światową, w jej trakcie i zaraz po niej. Druga to fantastyczna przygodówka w dieselpunkowych klimatach, ale z silnym wątkiem przyrodniczym, magicznym, z dynamiczną akcją, mnóstwem pościgów, strzelanin i tak dalej. Nie pisałem dotąd takiej typowo rozrywkowej powieści, ale sprawia mi to ogromną frajdę. Napisałem też ostatnio długie opowiadanie o przemocy w szkole, które będzie można przeczytać niebawem w Internecie, w Wolnych Lekturach.
Poza pisarstwem odnajduje się Pan także w innej pasji, na co dzień jest Pan lekarzem weterynarii. Jak udaje się Panu pogodzić te dwa światy?
Jakoś mi się udaje, choć czasem jest ciężko. Niezmiennie pomaga mi w tym moja żona. Bez niej nie dałbym rady. Mam też mądrego, wyrozumiałego szefa, a to też jest bardzo ważne.
Wykorzystuje Pan w jakiś sposób swoją wiedzę medyczną podczas konstruowania fabuły książki?
Wiedzę medyczną – okazjonalnie. Wiedzę przyrodniczą – cały czas. Przyroda jest bardzo silnie obecna w każdej mojej książce.
Równie istotne co wiedza jest moje doświadczenie. Lekarz weterynarii każdego dnia obcuje z życiem, ale przede wszystkim obcuje ze śmiercią, z bólem i cierpieniem. To doświadczanie śmierci moich pacjentów – i to śmierci, którą przecież ja sam często zadaję – jest czymś trudnym do wysłowienia w kilku zdaniach. O tym trzeba napisać książkę, a i tak pewnie nie uda się wszystkiego ująć w słowa. Jako lekarze weterynarii widzimy pewien wycinek rzeczywistości, którego wiele osób nie dostrzega albo przed którym ucieka. Żadne studia nie przygotują na to doświadczenie, to jest coś, z czym każdy z nas musi zmierzyć się sam. Opisujmy to, bo to jest ważne.
Jaką radę dałby Pan tym, którzy nadal „piszą do szuflady”, a chcieliby rozpocząć swoją przygodę z pisarstwem?
Niezręcznie czuję się, udzielając porad w tej kwestii, bo to naprawdę dużo zależy od szczęścia. Ja miałem go naprawdę sporo, bo spotkałem życzliwe osoby, które mnie wsparły i które uwierzyły w moje pisanie. Mam wydawcę, który jest dla mnie jak druga rodzina, i to jest więcej, niż mógłbym zapragnąć.
Oczywiście trzeba pamiętać, że pisanie jest ciężką pracą, której owoce widać często dopiero po długim czasie. Ale dla nas, lekarzy weterynarii, ciężka praca to nic nowego.
Jeśli mogę coś sugerować, to jedynie to, by pisać uczciwie wobec samego siebie. O tym, co cieszy, i o tym, co boli. Czasem wymaga to grzebania w swoim wnętrzu, zaglądania w miejsca, w które nie za bardzo chce się zaglądać. Ale ostatecznie zawsze widać, kiedy twórca pisze szczerze, a kiedy zmyśla.
Rzecz jasna, sposobem na wyjście z szuflady jest po prostu pokazywanie swoich tekstów. Nie najbliższym i przyjaciołom, bo oni nigdy nie są obiektywni, tylko innym osobom. Konkursy literackie są chyba dobrym rozwiązaniem.
Trzymamy kciuki za kolejne Pana sukcesy pisarskie, choć nie tylko. Jest coś, czego możemy Panu życzyć na najbliższe miesiące/lata?
Nie wiem, czego można mi życzyć. Mam bardzo dobrych ludzi wokół siebie. Może należy mi życzyć, żebym tego nie zepsuł?
Rozmawiała: Monika Mańka
Książka „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”
jest już dostępna w naszym sklepie dlaspecjalistów.pl!
nike, nike, nike
Mogą zainteresować Cię również
Znajdź swoją kategorię
2854 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 23 kategorii tematycznych
Weterynaria w Terenie
Mykotoksyny – ukryty wróg w hodowli bydła mlecznego
Toksyny T-2 i HT-2 Toksyny T-2 i HT-2 należą do grupy trichotecenów i są produkowane głównie przez grzyby z rodzaju Fusarium. Występują w zbożach, szczególnie w owsie, jęczmieniu i kiszonkach traw. Toksyny te, podobnie jak DON, na poziomie molekularnym działają na inhibicję syntezy białek, mogą również powodować uszkodzenia DNA i RNA. Wysokie poziomy trichotecenów mogą […]
Kulawizna u bydła mlecznego (choroba Mortellaro). Skuteczne zwalczanie zapalenia skóry palca dzięki naturalnemu rozwiązaniu
Biodevas Laboratoires opracowała PIETIX – rozwiązanie w 100% naturalne, mające na celu zwalczenie zapalenia skóry palca u bydła mlecznego.
Czynniki wpływające na kolonizację mikrobiomu i dojrzałość układu pokarmowego prosiąt oraz jego prawidłowe funkcjonowanie
We współczesnym chowie trzody chlewnej wczesne odsadzanie jest skutecznym sposobem na poprawę produktywności loch, ale może również powodować stres odsadzeniowy u prosiąt. Odsadzanie to jeden z najtrudniejszych okresów w życiu prosiąt, który powoduje u nich ogromny stres i towarzyszy mu uszkodzenie morfologii oraz przepuszczalności jelit, a także wpływa na skład mikrobiomu (50). Ponadto po odsadzeniu […]
Opieka stomatologiczna nad starszymi końmi
Pacjenci geriatryczni są grupą wymagającą szczególnej troski w wielu aspektach zdrowotnych. Opieka stomatologiczna w tej grupie jest także niezwykle istotnym elementem mającym wpływ na zdrowie. Stan uzębienia ma ogromny wpływ na dobrostan konia, ponieważ wiele schorzeń stomatologicznych, zwłaszcza u koni geriatrycznych, wiąże się z ogromnym bólem. W praktyce weterynaryjnej za pacjentów starszych uznaje się konie […]
Praktyka w terenie – jak zabezpieczyć się na wypadek stanów zagrożenia życia lub zdrowia zwierzęcia
Odesłanie do innego zakładu Pamiętaj, że chociaż właściciel zgłosi się do ciebie ze zwierzęciem w stanie zagrożenia życia lub zdrowia, może zdarzyć się sytuacja, kiedy będziesz musiał odesłać go do innego zakładu leczniczego. W szczególności gdy twój zakład nie dysponuje właściwym wyposażeniem, aparaturą czy sprzętem w zależności od posiadanej kategorii: gabinetu weterynaryjnego, przychodni weterynaryjnej, lecznicy […]
Wiek ma ogromne znaczenie podczas stawiania diagnozy
Lek. wet. Justyna Domagała tytuł inżyniera zootechniki uzyskała w 2016 r., a tytuł lekarza weterynarii – w 2019 r. na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Po studiach swoją wiedzę poszerzała podczas stażu w Szpitalu dla Koni Equivet, w którym później uzyskała zatrudnienie. W latach 2021-2024 swoją pracę skupiała na internistycznym leczeniu koni oraz pogłębianiu wiedzy na […]
Echa 32. Kongresu Bujatrycznego w Cancun
Profilaktyka Kongres był również okazją do zaprezentowania kilku przełomowych produktów immunologicznych, które mają szansę wprowadzić na nowe tory prewencję znanych od lat jednostek chorobowych, sprawiających wiele kłopotów z punktu widzenia odchowu cieląt czy rozrodu. Mowa tu konkretnie o trzech nowych szczepionkach mających zastosowanie w profilaktyce Mycoplasma bovis, Cryptosporidium parvum czy wirusowej biegunki bydła (BVD). Nie […]