Drogowskazy, jakie pojawiają się na naszej drodze, znajdują się po prostu w nas samych – Dorota Morawska
Jesteś częścią środowiska lekarzy weterynarii, obserwujesz swoje koleżanki, swój zespół. Kto i kiedy powinien szukać wsparcia w coachingu?
Jakie sygnały mogą świadczyć o tym, że to jest ten czas, kiedy trzeba rozejrzeć się za taką pomocą?
Coaching jest formą pomocy dla osób, które chcą wejść na ścieżkę samorozwoju, a więc doskonalić swoje kompetencje i rozwijać się na polu zawodowym lub osobistym. Tak naprawdę coaching można wykorzystywać w każdej sferze życia. Coach może udzielić wsparcia na bardzo wielu płaszczyznach życiowych, np. w takich sytuacjach, jak brak poczucia szczęścia, spełnienia, brak umiejętności podjęcia decyzji, kiedy czujemy (nie)chęć do zmiany, czujemy się zagubieni.
Na pewno odpowiednim momentem na rozpoczęcie procesu coachingowego jest ten, kiedy zaczynamy czuć, że czegoś nam w życiu brakuje, że coś jest nie tak. Wydaje nam się, że nasze problemy są nie do rozwiązania, chcemy coś zmienić, ale nie wiemy, jak się do tego zabrać. Kiedy nie udaje nam się osiągnąć upragnionego celu bądź w ogóle go nie czujemy, wizyta u coacha również będzie bardzo dobrym pomysłem.
Częstym sygnałem, że powinniśmy rozpocząć proces, jest także sytuacja, kiedy mamy tyle spraw na głowie, że nie potrafimy ich uporządkować bądź stoimy przed jakąś trudną dla nas decyzją, jesteśmy pogubieni i mamy nieuporządkowane życie.
To wróćmy do ważnego pytania. Jak rozpoznać, że coach to właściwy dla nas adres?
Że to właśnie u coacha, a nie psychoterapeuty czy nawet przyjaciółki lub doradcy biznesowego, powinniśmy szukać wsparcia?
Coach, w przeciwieństwie do psychologa, psychiatry i psychoterapeuty, wspiera ludzi, którzy są zupełnie zdrowi. Współpraca nie polega na walczeniu z problemami czy chorobą, ale na jak najlepszym wykorzystaniu posiadanych zasobów, możliwości oraz potencjału, które każdy z nas posiada, ale często nie zdajemy sobie po prostu z tego sprawy.
Coaching to jedna z metod rozwoju osobistego. Mogę Cię zaskoczyć, ale coaching to również nie mentoring czy doradztwo. W pracy coacha wykorzystujemy odpowiednie narzędzia i kompetencje, które sprawiają, że osoba, z którą pracujemy, sama znajduje odpowiedzi na swoje pytania, jak również odpowiednie drogowskazy potrzebne do podjęcia decyzji. I to jest właśnie takie wspaniałe. Sami często nie zdajemy sobie sprawy, na ile nas stać i jaki potencjał w nas drzemie!
Coach jest w stanie pomóc w dookreśleniu celu działania, zmotywować i zachęcić do wyzwań, których możliwe, że nigdy wcześniej byśmy się nie podjęli.
Czy uważasz, że to, że jesteś lekarzem weterynarii, pomaga Ci w pracy jako coach?
Ależ oczywiście! Tak jak mówiłam wcześniej, moje kompetencje związane z bardzo wysoką empatią, umiejętnością słuchania oraz zdolność obserwacji otoczenia bardzo mi pomogły wejść w świat coacha. To, jaka jestem na co dzień, moje cechy charakteru i osobowość, złożyły się na to, że odnajduję się w obydwu światach doskonale.
Bardzo kocham zwierzęta, ale też uwielbiam ludzi i pracę z nimi. Kocham obserwować, jak dzięki mnie się rozwijają i zmieniają swoje nastawienie.
Z czym się mierzą obecnie kobiety, które wykonują zawód lekarki weterynarii? I jak chciałabyś im pomóc?
Lekarki weterynarii mierzą się na co dzień ze stresem oraz brakiem równowagi między życiem zawodowym a osobistym. Są bardzo często przemęczone, zestresowane i zdemotywowane. Przy tym wszystkim obserwuję niestety, że często towarzyszy temu niska samoocena, brak wiary w siebie oraz poczucia, że jest się autorytetem w swojej pracy.
Moją misją jest niesienie pomocy właśnie takim osobom. Bardzo cenię sobie polskich lekarzy weterynarii i zawsze będę podkreślać, że to doskonale wykształceni, wyjątkowo mądrzy i zdolni ludzie. Po prostu czasem stają się zagubieni i nie zdają sobie sprawy z własnego potencjału. Pamiętaj! Zacznij kochać siebie, bo inna nie będziesz. Różnimy się od siebie i to jest właśnie piękne. Gdybyśmy wszyscy byli tacy sami, czyż nie byłoby nudno na tym świecie?
Pokochaj siebie, inna nie będziesz – to ładne! Przemawia do mnie. Jakie są narzędzia pracy coacha?
Rozumiem, że bycie coachem to wcale nie taka prosta sprawa, jakby się mogło wydawać. Czy jest jakiś sposób na zweryfikowanie umiejętności coacha, zanim zdecydujemy się na skorzystanie z jego usług?
Czy na coachingu da się zarabiać?
Narzędzia są nieodłącznym elementem pracy coacha. W efekcie ich stosowania działania coachee, czyli klienta, stają się skuteczne i prowadzą do pełniejszego osiągania przyjętych celów. Czasem oznacza to pokonywanie przeszkód, barier, a czasem posiadanie klarownej wizji celów. Może to także oznaczać większe poczucie własnej wartości i silne poczucie tego, kim się jest. W konsekwencji prowadzi to do zmiany zachowań oraz sposobu myślenia, a przez to do poprawy jakości życia. Jednym z najważniejszych narzędzi w coachingu jest aktywne słuchanie. Umiejętność słuchania jest także jedną z ważniejszych kompetencji coacha. W procesie możemy korzystać z bardzo wielu narzędzi, takich jak na przykład: koło życia, model GROW, karty coachingowe, kotwiczenie stanów i zasobów, mapa celów i marzeń i wiele, wiele innych.
Jeśli chodzi o weryfikację coacha, to można zawsze zapytać, czy jest coachem akredytowanym, certyfikowanym czy po dwudniowym kursie online.
Oczywiście, że na coachingu można zarobić, natomiast uważam, że żaden zawód wykonywany bez prawdziwego zaangażowania oraz poczucia misji, wizji oraz prawdziwego jego „czucia” nie przyniesie nam szczęścia. Ja o tym pamiętam.
Mogą zainteresować Cię również
Znajdź swoją kategorię
2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych
Weterynaria w Terenie
Praktyka w terenie – jak zabezpieczyć się na wypadek stanów zagrożenia życia lub zdrowia zwierzęcia
Odesłanie do innego zakładu Pamiętaj, że chociaż właściciel zgłosi się do ciebie ze zwierzęciem w stanie zagrożenia życia lub zdrowia, może zdarzyć się sytuacja, kiedy będziesz musiał odesłać go do innego zakładu leczniczego. W szczególności gdy twój zakład nie dysponuje właściwym wyposażeniem, aparaturą czy sprzętem w zależności od posiadanej kategorii: gabinetu weterynaryjnego, przychodni weterynaryjnej, lecznicy […]
Choroby racic jako ważna przyczyna brakowania krów w stadzie bydła mlecznego
Brakowanie krów jest ważnym elementem hodowli bydła mlecznego, mającym wpływ na ekonomikę produkcji oraz postęp hodowlany. Pod pojęciem „brakowanie” rozumiane jest usunięcie zwierzęcia ze stada w wyniku sprzedaży na inną fermę, skierowanie na ubój lub śmierć zwierzęcia w wyniku eutanazji lub upadku. Brakowanie można podzielić na dwa rodzaje: zamierzone (ang. voluntary) i niezamierzone (ang. involuntary) […]
Czynniki wpływające na kolonizację mikrobiomu i dojrzałość układu pokarmowego prosiąt oraz jego prawidłowe funkcjonowanie
We współczesnym chowie trzody chlewnej wczesne odsadzanie jest skutecznym sposobem na poprawę produktywności loch, ale może również powodować stres odsadzeniowy u prosiąt. Odsadzanie to jeden z najtrudniejszych okresów w życiu prosiąt, który powoduje u nich ogromny stres i towarzyszy mu uszkodzenie morfologii oraz przepuszczalności jelit, a także wpływa na skład mikrobiomu (50). Ponadto po odsadzeniu […]
Opieka stomatologiczna nad starszymi końmi
Pacjenci geriatryczni są grupą wymagającą szczególnej troski w wielu aspektach zdrowotnych. Opieka stomatologiczna w tej grupie jest także niezwykle istotnym elementem mającym wpływ na zdrowie. Stan uzębienia ma ogromny wpływ na dobrostan konia, ponieważ wiele schorzeń stomatologicznych, zwłaszcza u koni geriatrycznych, wiąże się z ogromnym bólem. W praktyce weterynaryjnej za pacjentów starszych uznaje się konie […]
Praktyka w terenie – jak zabezpieczyć się na wypadek stanów zagrożenia życia lub zdrowia zwierzęcia
Odesłanie do innego zakładu Pamiętaj, że chociaż właściciel zgłosi się do ciebie ze zwierzęciem w stanie zagrożenia życia lub zdrowia, może zdarzyć się sytuacja, kiedy będziesz musiał odesłać go do innego zakładu leczniczego. W szczególności gdy twój zakład nie dysponuje właściwym wyposażeniem, aparaturą czy sprzętem w zależności od posiadanej kategorii: gabinetu weterynaryjnego, przychodni weterynaryjnej, lecznicy […]
Wiek ma ogromne znaczenie podczas stawiania diagnozy
Lek. wet. Justyna Domagała tytuł inżyniera zootechniki uzyskała w 2016 r., a tytuł lekarza weterynarii – w 2019 r. na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Po studiach swoją wiedzę poszerzała podczas stażu w Szpitalu dla Koni Equivet, w którym później uzyskała zatrudnienie. W latach 2021-2024 swoją pracę skupiała na internistycznym leczeniu koni oraz pogłębianiu wiedzy na […]
Echa 32. Kongresu Bujatrycznego w Cancun
Profilaktyka Kongres był również okazją do zaprezentowania kilku przełomowych produktów immunologicznych, które mają szansę wprowadzić na nowe tory prewencję znanych od lat jednostek chorobowych, sprawiających wiele kłopotów z punktu widzenia odchowu cieląt czy rozrodu. Mowa tu konkretnie o trzech nowych szczepionkach mających zastosowanie w profilaktyce Mycoplasma bovis, Cryptosporidium parvum czy wirusowej biegunki bydła (BVD). Nie […]