Dr n. wet. Agnieszka Sikorska-Kopyłowicz – nadciśnienie okiem nefrologa - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Dr n. wet. Agnieszka Sikorska-Kopyłowicz – nadciśnienie okiem nefrologa

fot. dzięki uprzejmości A.Sikorskiej-Kopyłowicz
Dr n. wet. Agnieszka Sikorska-Kopyłowicz ukończyła studia na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, gdzie w 2009 r. obroniła pracę doktorską. Dbając o stałe podnoszenie kwalifikacji od 2002 roku regularnie odbywa praktyki i staże w kraju i za granicą. Jest autorem i współautorem kilkudziesięciu publikacji naukowych w czasopismach polskich i zagranicznych. Prowadzi zajęcia dla studentów Wydziału Medycyny Weterynaryjnej oraz Pielęgniarstwo Weterynaryjne. W Klinice Chorób Wewnętrznych zajmuje się nefrologią weterynaryjną, gdzie konsultuje pacjentów z całego kraju i zza granicy Prowadzi również własny Gabinet Nefrologiczny. Jest również Biegłym Sądowym przy Sądzie Okręgowym we Wrocławiu z zakresu medycyny weterynaryjnej, kynologii i chorób drobiu. Jest również Członkiem Stowarzyszenia Ochrony Praw Zwierząt Nasze Bassety, gdzie czynnie pomaga.

Czym tak naprawdę jest nadciśnienie u zwierząt towarzyszących?

Termin nadciśnienie układowe oznacza utrzymujące się zwiększone skurczowe i/lub rozkurczowe ciśnienie krwi tętniczej. Patologiczne podwyższenie ogólnoustrojowego ciśnienia krwi często staje się przyczyną uszkodzenia wielu narządów wewnętrznych u psów i kotów. Miejscami najbardziej narażonymi są oczy, centralny układ nerwowy, serce i nerki. W prawidłowych warunkach narządy te są chronione przed zmianami ciśnienia przez miejscową kontrolę napięcia ściany tętnic. Jeśli dochodzi do zaburzeń w tych procesach, czyli zaburzenia skurczu naczyń i wzrostu wartości ogólnoustrojowego ciśnienia krwi, to uszkodzone zostają naczynia włosowate wyżej wymienionych narządów.

Długotrwała kontrola ciśnienia krwi jest możliwa dzięki regulacji nerwowej, hormonalnej oraz dzięki czynnikom wewnętrznym, na które składa się: mózg, serce, układ naczyniowy oraz nerki. Objętość płynu pozakomórkowego zmienia się wraz z zawartością sodu w organizmie, a to właśnie nerki kontrolują wydalanie sodu oraz wody, a co za tym idzie –odgrywają decydującą rolę w regulacji ciśnienia krwi. Odpowiadają za to dwa mechanizmy: natriureza ciśnieniowa oraz układ renina-angiotensyna-aldosteron. Systemy te są dodatkowo uzupełniane przez współczulny układ nerwowy oraz liczne mediatory wazoaktywne.

Natriureza ciśnieniowa to system regulujący ilość wody pozakomórkowej poprzez sprzęganie wydalania sodu i wody w odpowiedzi na zmiany objętości krwi i rzut serca, które są wykrywane jako zmiany ciśnienia perfuzji nerek.

Regulacja wydalania sodu jest nadzorowana poprzez kontrolę filtracji kłębuszkowej, resorpcji kanalikowej i sekrecji w kanalikach. Prawidłowo funkcjonujące nerki są w stanie przywrócić ciśnienie krwi do normalnego poziomu.

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy