Dochowując przysięgi Hipokratesa

Rozmowa z lek. wet. Pawłem Adamem Muchą, chirurgiem i radiologiem weterynaryjnym, absolwentem Akademii Rolniczej w Lublinie. W zakresie jego zainteresowań znajdują się, m.in. chirurgia, zabiegi endoskopowe i marketing weterynaryjny. Poliglota, którego pasją od lat są podróże oraz hodowla krótkowłosych jamników standardowych.
Opracowania wskazują na 90% sukcesów w zakresie leczenia psów bracychefalicznych. Co z pozostałymi 10% zwierząt? Jakie są najczęstsze powikłania pooperacyjne?
W wyniku wad anatomicznych górnego odcinka dróg oddechowych upośledzony zostaje proces oddychania. W odpowiedzi na taki stan organizm uruchamia różne procesy kompensujące. Taka długotrwająca dysfunkcja może prowadzić do rozwinięcia się np. chorób układu krążenia. Nie da się w 100% cofnąć zmian, które już zaszły. Jeśli można, należy pacjenta ustabilizować przed zabiegiem i leczyć farmakologicznie. Niemniej jednak współistniejące choroby sprawiają, że pacjent kwalifikowany jest do wyższej klasy ASA (Association of Anaesthesiologist), co jest równoznaczne z wyższym ryzykiem znieczulenia.
Drugim czynnikiem mającym wpływ na okres pooperacyjny jest przebieg samego zabiegu i znieczulenia ogólnego. Im więcej komplikacji w okresie śródoperacyjnym, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań w okresie pooperacyjnym.
W okresie pozabiegowym powinniśmy być przygotowani na ewentualne komplikacje, aby w bardzo krótkim czasie móc zareagować i wdrożyć odpowiednie postępowanie, na przykład ponowne wprowadzenie do znieczulenia w przypadku trudności oddechowych i wykonanie tracheotomii. W okresie okołozabiegowym należy zapobiegać nudnościom i wymiotom, [...]
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii