Atopowe zapalenie skóry jest najpowszechniej występującą chorobą skóry u psów

Atopowe zapalenie skóry jest najpowszechniej występującą chorobą skóry u psów

Artykuł poświęcony jest alternatywnym metodom leczenia atopowego zapalenia skóry u psów, które znajdują zastosowanie obok bardziej powszechnych sposobów. Jaki wpływ na dobór metody ma stopień nasilenia objawów?

Atopowe zapalenie skóry z całą pewnością jest obecnie najpowszechniej występującą chorobą skóry u psów. Choroba ta, w związku z jej dożywotnim charakterem, wymaga odpowiednich metod leczenia, które poza skutecznością powinny charakteryzować się jak najmniejszą szkodliwością przy długotrwałym stosowaniu. Dobór metody leczenia choroby, która ma prowadzić przede wszystkim do redukcji najistotniejszych objawów choroby, czyli świądu i zapalenia, jest z oczywistych względów związany z nasileniem objawów.

Pewne metody leczenia, zarówno te, które określić można już jako „klasyczne”, nadają się do przerwania silnych objawów, inne natomiast do kontynuowania leczenia po zmniejszeniu nasilenia objawów lub do stosowania u pacjentów o niewielkim lub średnim stopniu nasilenia. Typowym przykładem są takie leki jak lokiwetmab, oklacytynib i glikokortykosteroidy nadające się do leczenia przypadków o znacznym nasileniu objawów, natomiast immunoterapia swoista czy wielonienasycone kwasy tłuszczowe używane są w przypadkach o mniejszym nasileniu. Podobnie jest również przy metodach opisanych przez nas w artykule. Przykładowo, komórki macierzyste dobrze działają w przypadkach, gdy nasilenie zmian skórnych wynikających z zapalenia jest znaczne, natomiast wolniej działają przeciwświądowo. Natomiast takie leki jak PEA czy CBD sprawdzają się raczej u zwierząt o niewielkim do średniego stopnia nasileniu zmian skórnych, a nie w sytuacjach, gdy niezbędne jest szybkie przerwanie bardzo intensywnego świądu.

Komórki macierzyste mogą być wykorzystywane jako jedna z metod leczenia atopowego zapalenia skóry u psów. Jak wspomina Pan w artykule, obecnie nie ma jednoznacznie wystandaryzowanej metody dotyczącej ich stosowania. Jednak czy któryś ze schematów podawania wydaje się być b...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy