Wybrane problemy dermatologiczne królików
Inwazja Sarcoptes scabiei var cuniculi
Sarcoptes sabiei jest powszechnie występującym pasożytem skóry powodującym świerzb drążący. Pasożyt ten spotykany jest u wielu gatunków, ale wyróżniane są podgatunki wykazujące predyspozycje do zakażania określonych gatunków żywicieli. Inwazja tym roztoczem bywa, chociaż niezbyt powszechnie, stwierdzana u królików (23).
Najbardziej charakterystycznym objawem inwazji jest niezwykle silny świąd. Lokalizuje się on na głowie zwierzęcia, okolicy grzbietu nosa, warg, okolicy okołoczodołowej, rzadziej zewnętrznych narządów płciowych. W miejscach występowania świądu obecne są zmiany poświądowe, takie jak: wyłysienia, przeczosy, strupy.
Rozpoznanie choroby, podobnie jak w przypadku innych inwazji pasożytniczych, stawiane jest poprzez wykazanie obecności pasożyta. By ją stwierdzić, należy wykonać przynajmniej kilka zeskrobin, najlepiej głębokich. O inwazji świadczy znalezienie nawet pojedynczego osobnika dorosłego, postaci rozwojowej lub jaja. Nieznalezienie w zeskrobinie roztocza nie wyklucza choroby, możliwe jest postawienie rozpoznania na podstawie efektu leczenia (12).
Leczenie obejmuje ogólnoustrojowe podawanie preparatów, takich jak w przypadku opisanej wcześniej inwazji Psoroptes cuniculi. Stosowana jest iwermektyna w dawce od 0,2 do 0,4 mg/kg m.c. podskórnie co 14 dni, wymagane są zwykle 2 lub 3 podania leku (12, 21). Inwazję można skutecznie leczyć również doramektyną w dawce 0,2 mg/kg m.c., podając ją dwukrotnie w odstępie 10 dni. Niektórzy autorzy zarówno w przypadku iwermektyny, jak i doramektyny zalecają podanie 3 iniekcji w odstępie 80 h, co jest wystarczające do wyleczenia.
Zdaniem tych autorów iwermektyna przynosi szybsze efekty lecznicze w porównaniu do doramektyny (14). Moksydektyna stosowana jest w podobnej dawce 0,2 mg/kg m.c., ale jej skuteczność jest niższa niż w przypadku iwermektyny (35). Choroba ta może być skutecznie leczona (preparatami w postaci spot on) selamektyną w dawce 10-12 mg/kg m.c. jednorazowo (17). W przypadku inwazji S. scabiei skuteczne [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii