Wybrane parametry biochemiczne przydatne w diagnostyce schorzeń wątroby u małych zwierząt - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wybrane parametry biochemiczne przydatne w diagnostyce schorzeń wątroby u małych zwierząt

Wątroba jest narządem wieloczynnościowym. Pełni wiele rozmaitych funkcji, poczynając od przemiany składników organicznych, produkcji żółci i barwników żółciowych, magazynowania wielu witamin i mikroelementów, syntezy niektórych czynników krzepnięcia oraz enzymów, a kończąc na działalności odtruwającej, termoregulacji oraz obronie organizmu przed patogenami. W życiu płodowym pełni także funkcję krwiotwórczą.

Komórki wątroby mają dużą zdolność regeneracji, co pomaga w terapii i ułatwia leczenie. Z drugiej strony objawy świadczące o schorzeniu wątroby mogą pojawiać się z pewnym opóźnieniem oraz są niespecyficzne.

Obserwuje się np.:

apatię, spadek masy ciała, polidypsję i poliurię, postępujące odwodnienie, biegunki i wymioty.

Żółtaczka, wodobrzusze, objawy neurologiczne pojawiają się znacznie później, gdy wątroba jest już znacznie uszkodzona.

Diagnostyka chorób wątroby opiera się na badaniu laboratoryjnym krwi. W pierwszej kolejności należy jednak zebrać możliwie jak najobszerniejszy wywiad oraz przeprowadzić dokładne badanie kliniczne pacjenta. Przydatne mogą też być inne badania dodatkowe, tj.: USG, RTG, biopsja wątroby.

Przy podejrzeniu schorzeń wątroby badanie krwi powinno obejmować morfologię oraz biochemię. Poniżej przybliżymy główne wątrobowe markery diagnostyczne.

ALT (aminotransferaza alaninowa)

Jest enzymem specyficznym wątrobowo, znajdującym się w cytoplazmie hepatocytów. Nawet niewielkie uszkodzenie wątroby powoduje wzrost poziomu tej transferazy. Podwyższenie poziomu ALT wynika raczej z uszkodzenia komórek wątroby, a nie z zaburzenia funkcji tego narządu. Po ustaniu działania czynnika uszkadzającego wątrobę stężenie enzymu spada dość szybko, ze względu na jego krótki okres półtrwania. Istotny marker zarówno dla psów, jak i kotów.

AST (aminotransferaza asparaginianowa)

Istotny parametr w diagnostyce schorzeń wątroby, lecz może wzrastać także w przypadku uszkodzeń mięśni, zarówno sercowego, jak i szkieletowych. Zwykle potr...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2599 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.