Wpływ żywienia na zachowanie psów i kotów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wpływ żywienia na zachowanie psów i kotów

Żywienie to jeden z bardzo ważnych aspektów wpływających na zachowanie zwierząt.
Niedobór lub nadmiar odpowiednich substancji odżywczych wpływa na zdrowie zwierząt, a co za tym idzie – na ich stan psychiczny. Psy i koty różnią się pod względem zapotrzebowania na poszczególne składniki odżywcze.


Składniki odżywcze

Woda

Woda stanowi podstawowy składnik odżywczy. Umożliwia zachodzenie wszelkich reakcji komórkowych w organizmie, zapewnia transport substancji odżywczych i produktów ubocznych, umożliwia zachowanie prawidłowej temperatury ciała, bierze udział w trawieniu oraz we wchłanianiu składników odżywczych (1). Dzienne zapotrzebowanie psów na wodę jest znacznie większe niż u kotów.

Białka

Białka stanowią składnik budulcowy tkanki łącznej, włosów, pazurów oraz skóry. Przenoszą one inne substancje oraz wspomagają utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej (1). Należy pamiętać, że zapotrzebowanie na białko u kotów jest znacznie wyższe niż u psów. Białka pochodzenia zwierzęcego są o wiele lepiej przyswajane u psów i kotów niż białka roślinne. Zapotrzebowanie na białko zależy od stanu fizjologicznego, wieku, aktywności i rasy. Dzienne zapotrzebowanie u psów waha się od 2,5-5 g/kg m.c. u osobników dorosłych do 9 g/kg m.c. u szczeniąt i suk w okresie laktacji. Ilość białka spożywana przez kota powinna być średnio dwukrotnie większa niż u psa w podobnym wieku i stanie fizjologicznym.

Węglowodany

Węglowodany odgrywają rolę jako składnik energetyczny. Do tkanek dostarczana jest energia pochodząca z glukozy, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego (1). Dzienne zapotrzebowanie na węglowodany u psa jest znacznie wyższe niż u kotów (do 10 g/kg m.c. psa).

Tłuszcze

Tłuszcze pokarmowe zapewniają źródło energii i dostarczają do organizmu kwasy tłuszczowe. Zarówno psy, jak i koty wykazują zapotrzebowanie na kwasy arachidonowy, linolenowy oraz gamma-linolenowy (1). Dzienne zapotrzebowanie na tłuszcze u psa wynosi od 1 g/kg m.c. u dorosłych psów do 2,2 g/kg m.c. u szczeniąt. Nie należy zapominać o znaczącej roli tłuszczów w przyswajaniu witamin.

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy