Tomografia komputerowa w diagnostyce nowotworów nerek u psów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wyszukaj w serwisie

Tomografia komputerowa w diagnostyce nowotworów nerek u psów

Pierwotne nowotwory nerek psów są bardzo rzadkie, szacuje się, że stanowią mniej niż 1% wszystkich nowotworów u psów i kotów (1, 2). Nerki pod względem histologicznym są bardzo złożonym narządem, a procesy nowotworowe mogą wywodzić się zarówno z tkanek nabłonkowych, jak również mezenchymalnych i zarodkowych. Statystycznie najczęściej stwierdza się nowotwory pochodzenia nabłonkowego, czyli raki, które charakteryzują się wysoką złośliwością. Według dostępnych wyników badań rak nerki u psów stanowi około 69% zmian nowotworowych w obrębie tego narządu.

Poza tym diagnozuje się raka z komórek przejściowych, raka brodawkowego i cewkowo-brodawkowego, mięsakoraka, nerczaka płodowego, chłoniaka i włókniaka. W przypadku chłoniaka nerki istnieją jednak kontrowersje odnośnie jego kwalifikacji jako nowotworu pierwotnego nerki. Większość autorów skłania się do wykluczenia go z klasyfikacji nowotworów pierwotnych nerek, z uwagi na zazwyczaj wielonarządowy charakter omawianej choroby. Wśród zmian przerzutowych rozpoznaje się: kostniakomięsaka, naczyniakomięsaka, guza z komórek tucznych, czerniaka i raki płuc, gruczołu krokowego i układu pokarmowego (1, 2, 4).

Zmiany nowotworowe nerek występują głównie u psów w średnim wieku (7-9 lat), częściej stwierdza się je u samców niż samic (1,8:1, 1,6:1), z równą częstotliwością w prawej i lewej nerce. Nie stwierdzono w dotychczasowych badaniach predyspozycji rasowych, jednak u owczarków niemieckich stwierdzono, że nerczak torbielowaty może być dziedziczony w sposób autosomalny dominujący.

Objawy towarzyszące nowotworom nerek są niespecyficzne i słabo wyrażone, a główną przyczyną, dla której opiekunowie przyprowadzają swoich podopiecznych do lekarza weterynarii, jest obserwowany przez nich krwiomocz. Z wywiadu można jeszcze uzyskać informacje o ogólnym złym samopoczuciu, apatii, braku apetytu, utracie masy ciała. Rzadziej objawami towarzyszącymi są: poliuria i polidypsja, wymioty, ból i nietypowe powiększenie obrysu jamy brzuszne...

Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Poznaj nasze serwisy