Terapia psów geriatrycznych - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wyszukaj w serwisie

Terapia psów geriatrycznych

Dzięki polepszeniu ogólnych
warunków stwarzanych psom
przez ich właścicieli, w tym lepszej jakości
karmy i opieki medycznej,
długość wieku życia psa się wydłuża.

W związku z tym szczególnie geriatria weterynaryjna zyskuje coraz bardziej na znaczeniu. Wraz z wiekiem zmniejsza się znacząco ogólna sprawność psa, czego typowym przykładem jest zmniejszenie się wydolności biernego i aktywnego aparatu ruchowego. Skutkiem tego jest zmniejszenie jakości życia zwierzęcia.

Podczas procesu starzenia w organizmie zachodzą następujące główne zmiany:

  1. Komórki i tkanki mają ograniczoną liczbę cykli podziału, aż do jego ostatecznego zaniku, co powoduje ograniczenie funkcji przypisanych danemu rodzajowi komórek. Funkcje nieodnowionych komórek przejmuje w wieku średnim tkanka łączna, a później – tkanka tłuszczowa. W wyniku tych procesów obniża się elastyczność tkanki i w raz z wiekiem wzrasta niebezpieczeństwo wystąpienia kontuzji.
  2. Mniejsza liczba komórek przy jednoczesnym zmniejszeniu ich aktywności skutkuje spowolnieniem przemiany materii i obniżonym zapotrzebowaniem na energię o około 20-40%. Dlatego niesłychanie istotne jest optymalne zbilansowanie diety. Nieuwzględnienie tego faktu w żywieniu psa prowadzi często do nadwagi i zmniejszenia zdolności ruchowej zwierzęcia.
  3. Z wiekiem postępują zmniejszenie masy kostnej szkieletu oraz proces zanikania chrząstki stawowej, co w konsekwencji prowadzi do wystąpienia chorób zwyrodnieniowych i kontuzji.
  4. Negatywnym skutkiem procesu starzenia jest [...]
Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Poznaj nasze serwisy