Pojęcia dla średniego personelu weterynaryjnego - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Pojęcia dla średniego personelu weterynaryjnego

fot. Thinkstock

Rehabilitacja

Biostymulacja laserowa – zmiana aktywności komórek i tkanek ustroju zachodząca w wyniku naświetlania ich promieniowaniem laserowym. Do biostymulacji wykorzystuje się lasery małej mocy (do 500 mW), nie powodujące wzrostu temperatury tkanek.

Ćwiczenia bierne – prowadzenie ruchu w stawach zwierzęcia za pomocą rąk terapeuty. W trakcie wykonywania ćwiczeń biernych pacjent pozostaje całkowicie pasywny. Ćwiczenia bierne zapobiegają niekorzystnym następstwom akinezji/hipokinezji, przyspieszają powrót do sprawności w przypadku schorzeń ortopedycznych i neurologicznych oraz po zabiegach chirurgicznych.

Ćwiczenia czynne – ćwiczenia, które wymagają aktywnego zaangażowania zwierzęcia w ruch (skurczu mięśniowego). Mają one na celu utrzymanie/zwiększenie masy, siły i wytrzymałości mięśni oraz oddziaływanie na struktury stawowe i układ nerwowy.

Kinezyterapia (gr. kinesis – ruch) – leczenie ruchem. Jedna z dziedzin fizjoterapii, której zadaniem jest maksymalne usprawnienie zwierzęcia przy wykorzystaniu ruchu jako środka leczniczego. W zoofizjoterapii wykorzystuje się następujące formy kinezyterapii: ćwiczenia bierne, ćwiczenia czynne, ćwiczenia rozciągające (stretching) oraz metody kinezyterapeutyczne.

Stretching – ćwiczenia fizyczne polegające na rozciąganiu mięśni w celu ich rozluźnienia i uelastycznienia, a także poprawienia ukrwienia struktur układu ruchu i spowodowania jego „rozruszania”. Stretching dzielimy na:

  • aktywny, w trakcie którego zwierzę przyjmuje określone pozycje powodujące rozciąganie mięśni,
  • pasywny, gdy terapeuta prowadzi ruch w stawach kończyn zwierzęcia.

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy