Dieta królików - podstawowe informacje

Dieta królików – podstawowe informacje

Siano

Idealną paszą objętościową dla królików jest siano. Siano jest doskonałym źródłem włókna pokarmowego, od którego zależy optymalne trawienie. Dlatego dostęp zarówno do świeżego siana, jak i wody powinien być nieograniczony i stały.

Włóknik zawarty w sianie zapewnia prawidłową pracę przewodu pokarmowego, zwiększa wilgotność oraz objętość kału, zapewnia równowagę bakterii symbiotycznych w jelicie ślepym. Pomaga też ścierać zęby, zaś jego spożywanie zapewnia zwierzęciu zajęcie (3, 4).

Nie każde siano nadaje się dla królika. Siano, które zawiera dużo pyłu, może powodować problemy ze strony układu oddechowego, Siano mokre, zwłaszcza pachnące pleśnią, nie nadaje się do spożycia z uwagi na obecność mykotoksyn, dlatego ważne jest, aby przechowywać je w miejscu suchym. Siano koloru żółtawozielonego, zawierające dużo twardych źdźbeł traw, a więc pochodzące z późnego pokosu, jest mało wartościowe pod względem żywieniowym. Należy wystrzegać się siana, co do którego istnieje podejrzenie, że zawiera środki ochrony roślin lub herbicydy.

Idealne siano zawiera ciemnozielone, miękkie źdźbła trawy przemieszane z dwuliściennymi roślinami zielnymi. Obecnie na rynku istnieje ogromna ilość gotowych mieszanek i większość z nich jest bardzo dobrej jakości. Najczęstsze problemy sprawia siano brane przez właścicieli królików podczas wizyt na wsi, a przeznaczone do żywienia zwierząt gospodarskich. Z drugiej strony – sprawdzony dostawca ekologicznego siana „wiejskiego” zapewnia właściwy pokarm podstawowy zwierzęciu i rzadko kiedy podawanie takiej paszy prowadzi do jakichś problemów.

Częstym pytaniem zadawanym przez właścicieli królików jest: jak można zachęcić ich pupila do jedzenia siana? Należy pamiętać, że sianko podawane na ściółkę często nie jest jedzone przez królika, ponieważ nieraz jest zabrudzone moczem czy odchodami. Dlatego najlepiej podawać je ze specjalnych paśników czy koszyczków. Siana mogą nie przyjmować króliki, które przez długi czas miały podawane złej jakości, wysokoenergetyczne mieszanki zbożowe.

Zielonki

W naturze to właśnie one stanowią podstawowy pokarm królika. Są one bezpieczne, pod warunkiem podawania ich w rozsądnej ilości, stopniowego wprowadzania do diety (ta uwaga dotyczy wszelkich nowych elementów wprowadzanych do codziennego jadłospisu) oraz podstawowej wiedzy co do tego, jakie rośliny są nieszkodliwe i dobrze tolerowane przez zwierzęta. Należą do nich m.in.: natka marchewki, natka pietruszki, bazylia, cykoria, kiełki słonecznika, owsa, brokułu i rzodkiewki, koperek, mlecz, liście malin, winogron, słoneczników, rzodkiewki, melisa, lucerna, koniczyna, krwawnik, babka (3, 4). Co do sałaty i ogólnie nowalijek – istnieją spore kontrowersje co do ich stosowania.

Wszystkie rośliny intensywnie nawożone zawierają w swym wnętrzu tzw. niebiałkowe związki azotowe (3). Mycie roślin nie likwiduje ich obecności, zaś obieranie skórki zmniejsza ich ilość w niewielkim stopniu. Wspomniane związki chemiczne mogą być przyczyną problemów żołądkowych. Podobnie należy zachować ostrożność, podając mlecz i koniczynę. Wspomniane rośliny, gdy są podane w dużej ilości lub gdy są mokre, mogą wywołać wzdęcia i biegunki. Jest to związane z obecnością saponin, czyli naturalnych mydeł. Spieniona treść pokarmowa może wywoływać różnorodne problemy gastryczne u zwierzęcia. Zielonki i warzywa zaczynamy podawać królikom stopniowo od 3. miesiąca życia (1, 2).

Warzywa

Warzywa są cennym źródłem witamin, substancji odżywczych oraz wody, która pomaga nawodnić treść pokarmową znajdującą się w jelitach. Ważne jest, aby każde warzywo było wprowadzane do diety królika powoli. Nieprawidłowe wprowadzenie może skutkować biegunką czy nawet zatrzymaniem perystaltyki, co może skutkować nawet zejściem śmiertelnym pacjenta (1, 3).

Warzywa, które mogą być wprowadzone do diety królika, to: marchewka (ważne, aby nie była podawana w dużych ilościach, ze względu na dużą ilość zawartego w niej cukru), seler, papryka, rukola, kabaczek, buraki (uwaga na dużą zawartość cukru i szczawianów), pasternak, pietruszka. Pomidory podaje się w małych ilościach ze względu na dużą zawartość cukrów (zagrożenie cukrzycą) oraz szczawianów (zagrożenie powstaniem kamieni moczowych). Za stosunkowo bezpieczny dodatek do karmy uchodzą brokuły.

Grupa warzyw, które można dawać królikom w ograniczonej ilości, to: jarmuż, kalafior, brukselka. Duża ilość oraz częste podawanie mogą doprowadzać do wzdęć (3).

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy