Agresja niejedno ma imię. Cz. II. Agresja obronna i ofensywna
Agresja terytorialna
Agresja terytorialna wynika z utożsamiania przez psa terenu zajmowanego przez niego i jego opiekunów z własnym dystansem bezpieczeństwa. Bronionym terytorium są najczęściej: ogród, dom lub mieszkanie, ale i samochód.
Mowa ciała zwierzęcia zależy często od tego, po której stronie płotu znajduje się obiekt ataku. Jeśli psa i obcego osobnika rozdzielają np. ogrodzenie czy zamknięte drzwi, zwierzę zazwyczaj przyjmuje pozycję wysoką. Przekroczenie granicy przez intruza może wywołać zmianę zachowania psa, które, w zależności od jego pewności siebie, może wyglądać dwojako. Pies lękliwy, niepewny siebie przyjmie w tym momencie pozycję niską albo wręcz zrezygnuje z ataku, korzystając ze strategii ucieczki czy rozładowania napięcia przez zabawę lub prezentację sygnałów uspokajających. Osobnik pewny siebie utrzyma wysoką pozycję ciała, jego ewentualny atak na intruza może zakończyć się ugryzieniami o kontrolowanej sile.
Ofiarami agresji terytorialnej bardzo często zostają listonosze, dostawcy, kurierzy. Dla psa sytuacja, w której ktoś narusza jego terytorium, a po oszczekaniu i ewentualnym poszarpaniu nogawek szybko znika, jest ewidentnym dowodem skutecznej obrony, zachowanie agresywne zostaje nagrodzone, więc będzie się powtarzać.
Metody pracy przy agresji terytorialnej mogą być podobne jak przy agresji dystansującej, choć czasem, gdy agresja nie jest zbyt nasilona, a po wejściu intruza na teren pies nie posuwa się do gryzienia, wystarczy konsekwentnie ignorować szczekającego psa i nagradzać go, gdy zaczyna zachowywać się w sposób pożądany przez opiekuna.
Tak jak i w agresji dystansującej, bardzo istotną rolę odgrywa zachowanie opiekuna zwierzęcia. Podnoszenie głosu, karcenie psa może nasilić zachowanie agresywne, tak samo jak głaskanie czy, jak to jest częste u właścicieli niewielkich psów, branie pupila na ręce.
Agresja ze strachu
Choć zarówno agresja dystansująca, jak i terytorialna mają na celu obronę przed intruzem, nie można ich utożsamiać z agresją ze strachu.
Agresja ze strachu ma miejsce wtedy, gdy zwierzę w sytuacji zagrożenia nie ma możliwości przyjęcia strategii ucieczki, albo z przyczyn czysto fizycznych, albo dlatego, że taka reakcja nie istnieje w repertuarze jego zachowań (np. zwierzę trzymane na uwięzi czy w klatce nie nauczy się uciekać).
Zwierzę postawione w sytuacji bez wyjścia przyjmuje pozę niską, jego uszy przylegają do głowy, ogon jest podkulony, oczy szeroko otwarte, źrenice rozszerzone. Może w niekontrolowany sposób oddać mocz i kał oraz opróżnić zatoki okołoodbytowe. Atak jest szybki, gryzienie – niekontrolowane. Nie występuje faza końcowa ani refrakcji – zwierzę może zaatakować ponownie, jeśli tylko zostanie sprowokowane.
Zachowanie agresywne spowodowane strachem może wystąpić u każdego zwierzęcia, jeśli okoliczności zmuszą go, w jego odbiorze, do walki o życie. Jeżeli jednak zwierzę cierpi z powodu zaburzeń lękowych, fobii, ryzyko wystąpienia u niego agresji ze strachu jest znacznie wyższe, a okoliczności takiej reakcji są mniej przewidywalne.
Uzasadniony atak w obronie życia (np. pies schwytany przez obcą osobę czy kot zagoniony przez psa w miejsce bez drogi ucieczki) należy traktować jako zachowanie naturalne. Natomiast agresja wynikająca z zaburzeń emocjonalnych jest poważnym sygnałem do rozpoczęcia terapii.
Ponieważ w przypadku silnego lęku i wynikającej z niego agresji zwierzę może tracić zdolność uczenia się, metoda przeciwwarunkowania nie ma szans powodzenia. Nie można wpłynąć bezpośrednio na zachowanie agresywne wywołane strachem (poza unikaniem sytuacji, które mogą je wywołać). Należy natomiast skupić się na leczeniu patologicznego lęku.
Warto pamiętać, że jednym z czynników, które mogą u psów wywoływać lęk i agresję ze strachu, może być niedoczynność tarczycy.
Mogą zainteresować Cię również
Znajdź swoją kategorię
2815 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych
Weterynaria w Terenie
Nowoczesne metody diagnostyki patogenów mastitis
Podłoża agarowe Najpopularniejsze wciąż pozostają podłoża agarowe, ze względu na ich przystępną cenę (Columbia agar, agar z krwią, podłoże Edwardsa, Sabouraud agar, podłoże Chapmana, BA agar, McConkey agar itd.). Do sprawnego rozpoznania wymagana jest wiedza mikrobiologiczna na takim poziomie, że trudno je realizować w warunkach lecznicowych, a tym bardziej fermowych. Zwykle jest to powód, dla […]
Nowoczesne metody diagnostyki patogenów mastitis
Podłoża agarowe Najpopularniejsze wciąż pozostają podłoża agarowe, ze względu na ich przystępną cenę (Columbia agar, agar z krwią, podłoże Edwardsa, Sabouraud agar, podłoże Chapmana, BA agar, McConkey agar itd.). Do sprawnego rozpoznania wymagana jest wiedza mikrobiologiczna na takim poziomie, że trudno je realizować w warunkach lecznicowych, a tym bardziej fermowych. Zwykle jest to powód, dla […]
Czynniki wpływające na kolonizację mikrobiomu i dojrzałość układu pokarmowego prosiąt oraz jego prawidłowe funkcjonowanie
Flora jelitowa prosiąt odsadzonych U ssaków układ pokarmowy zamieszkują miliardy mikroorganizmów, które kolonizują powierzchnię błony śluzowej, tworząc barierę mikrobiologiczną i odgrywając niezastąpioną rolę dla zdrowia organizmu (6, 122). Mikroorganizmy jelitowe mogą nie tylko wspomagać trawienie i wchłanianie składników odżywczych poprzez regulację ekspresji genów enzymów trawiennych w komórkach nabłonkowych (108), ale także dostarczać gospodarzowi energię poprzez […]
Opieka stomatologiczna nad starszymi końmi
Najczęstsze problemy stomatologiczne u koni starszych Ogólnymi zasadami wizyt dentystycznych u starszych koni powinny być: Najczęstsze problemy diagnozowane w tej grupie wiekowej to: Zaawansowane wady zgryzu, tj. zgryz falisty, schodkowy, haki Już w wieku 3-5 lat na etapie wymiany zębów mogą powstawać wady zgryzu, takie jak: zgryz falisty, przemieszczenia zębów, haki i rampy. Mają one […]
Praktyka w terenie – jak zabezpieczyć się na wypadek stanów zagrożenia życia lub zdrowia zwierzęcia
Obowiązek objęcia terapią wszystkich chorych zwierząt w stadzie Pamiętaj, że zgodnie z Kodeksem rozważnego stosowania produktów leczniczych przeciwdrobnoustrojowych przez lekarzy weterynarii terapia początkowa ma zwykle charakter empiryczny i wymaga dużej wiedzy klinicznej oraz doświadczenia lekarza w leczeniu zwierząt. Ponadto terapia powinna być prowadzona w taki sposób, aby nie fałszowała wyników badań laboratoryjnych. Kodeks ponadto wskazuje, […]
Wiek ma ogromne znaczenie podczas stawiania diagnozy
Lek. wet. Justyna Domagała tytuł inżyniera zootechniki uzyskała w 2016 r., a tytuł lekarza weterynarii – w 2019 r. na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Po studiach swoją wiedzę poszerzała podczas stażu w Szpitalu dla Koni Equivet, w którym później uzyskała zatrudnienie. W latach 2021-2024 swoją pracę skupiała na internistycznym leczeniu koni oraz pogłębianiu wiedzy na […]
Echa 32. Kongresu Bujatrycznego w Cancun
Profilaktyka Kongres był również okazją do zaprezentowania kilku przełomowych produktów immunologicznych, które mają szansę wprowadzić na nowe tory prewencję znanych od lat jednostek chorobowych, sprawiających wiele kłopotów z punktu widzenia odchowu cieląt czy rozrodu. Mowa tu konkretnie o trzech nowych szczepionkach mających zastosowanie w profilaktyce Mycoplasma bovis, Cryptosporidium parvum czy wirusowej biegunki bydła (BVD). Nie […]