Tarczyca a rozrodczość – wpływ tarczycy na płodność psa. Kwestia bardziej skomplikowana, niż się wydaje - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Tarczyca a rozrodczość – wpływ tarczycy na płodność psa. Kwestia bardziej skomplikowana, niż się wydaje

Tarczyca a płodność

Z licznych badań z udziałem ludzi i zwierząt laboratoryjnych wynika, że zaburzenia czynności tarczycy są skorelowane z zaburzeniami płodności.

Objawy ze strony układu rozrodczego mogą być różne – od wydłużonych cyklów owulacyjnych lub ich braku, problemów w okresie ciąży, po narodziny martwego lub bardzo słabego potomstwa. Przypuszcza się, że dotyczy to także psów. Oznaczałoby to, że przyczyną braku rui bądź tzw. cichej rui, niemożności zajścia w ciążę, poronienia, przedwczesnego, spóźnionego bądź przenoszonego porodu lub niedorozwoju miotu może być niedoczynność tarczycy.

Badania z udziałem suk z niedoczynnością tarczycy spowodowaną operacyjnym usunięciem tarczycy lub wywołaną sztucznie działaniem radioaktywnego jodu pokazują jednak, że mimo obserwowanej wyższej śmiertelności i niższej wagi nowo narodzonych szczeniąt u badanych suk pojawia się regularnie ruja, dochodzi do ciąży oraz porodu. U samców nie zaobserwowano zmniejszonej produkcji plemników ani spadku płodności.

Objaśnienia

Liczne opisane przypadki pokazują, że w przypadku niedoczynności tarczycy jako podejrzewanej przyczyny zaburzeń reprodukcji substytucja hormonalna może mieć pozytywny wpływ na płodność u psów obu płci. Psy z zaburzeniami reprodukcji pojawiają się w lecznicach w charakterze pacjentów z reguły jeszcze zanim wystąpią klasyczne objawy niedoczynności tarczycy. Wiele z nich posiada dopuszczenie do hodowli uzyskane w oparciu o uczestnictwo w wystawach lub wyniki kontroli wydajności i wykazuje dobry, a niekiedy nawet bardzo dobry ogólny stan zdrowia, będąc jednakże w wieku, w którym może występować autoimmunologiczne zapalenie tarczycy w fazie ostrej z widocznym zanikiem miąższu i produkcją przeciwciał.

Skuteczność leczenia polegającego na substytucji T4 u psów z zaburzeniami płodności z podejrzeniem lub ze zdiagnozowaną niedoczynnością tarczycy wiąże się raczej z korzystnym wpływem na procesy autoimmunologiczne niż z bezpośrednim oddziaływaniem na me...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy