Stres w pracy lekarzy weterynarii

Stres w pracy lekarzy weterynarii. Płeć psychologiczna a style radzenia sobie ze stresem

Pewnym zaskoczeniem natomiast jest fakt, że drugą pod względem liczby grupę stanowią lekarze weterynarii o kobiecej płci psychologicznej. Jest to bardzo ciekawy wynik, z uwagi na to, że zawód lekarza weterynarii jest zazwyczaj kojarzony z męską płcią psychologiczną. Osoby wykonujące ten zawód powinny być przystosowane do działania racjonalnego i kompetentnego, wymagającego kontrolowania emocji i umiejętności radzenia sobie w sytuacjach stresowych.

Profesja lekarza weterynarii od kilku lat staje się coraz bardziej prestiżowym i poszukiwanym na rynku pracy zawodem. Jest to związane ze stale rosnącym zapotrzebowaniem na wykwalifikowane, stojące na wysokim poziomie usługi medyczne związane z hodowlą i opieką nad zwierzętami oraz wiedzą o chorobach odzwierzęcych.

Lekarz weterynarii musi przede wszystkim lubić zwierzęta, znać ich naturę, zwyczaje, psychikę, mieć dobre podejście do swoich pacjentów, ale równocześnie musi sobie zdawać sprawę, że jest to trudny zawód, związany często z ciężką i wyczerpującą pracą fizyczną. Niejednokrotnie lekarze weterynarii pracują w trudnych warunkach, z agresywnymi zwierzętami, a do ich zadań należy nie tylko ratowanie zwierząt, ale również podejmowanie decyzji o ich usypianiu, gdy nie rokują nadziei na wyleczenie.

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy