Stres w pracy lekarzy weterynarii

Stres w pracy lekarzy weterynarii. Płeć psychologiczna a style radzenia sobie ze stresem

Płeć psychologiczna a style radzenia sobie ze stresem – wyniki badań

W moich badaniach wzięło udział 55 lekarzy weterynarii: 31 kobiet i 24 mężczyzn, mieszkających w Polsce, w przedziale wiekowym od 24 do 59 lat.

Do przeprowadzenia badań zostały użyte dwa testy psychologiczne:

  1. Inwentarz do oceny płci psychologicznej (IPP) w opracowaniu A. Kuczyńskiej,
  2. Kwestionariusz radzenia sobie w sytuacjach stresowych (CISS) autorstwa: Normana S. Endlera i Jamesa D.A. Parkera, w adaptacji P. Szczepaniaka, K. Wrześniewskiego, J. Strelaua.

Celem moich badań była próba wykazania związku pomiędzy płcią psychologiczną a stylem radzenia sobie ze stresem u lekarzy weterynarii, a także porównanie, jak w sytuacjach stresowych radzą sobie kobiety i mężczyźni lekarze weterynarii.

Badania przeprowadzone w grupie 55 lekarzy weterynarii dowiodły, że wśród tej grupy zawodowej dominują osoby o androgynicznej płci psychologicznej, które stanowią aż 45,5% ogółu lekarzy weterynarii i o kobiecej płci psychologicznej (27,3%).

Najmniej liczną grupę stanowią lekarze weterynarii o męskiej płci psychologicznej. Stanowią oni 10,9% całej grupy lekarzy weterynarii.

Uzyskane przeze mnie nowe wyniki badań są więc odmienne od wyników występujących dotychczas w literaturze, gdzie w zawodzie lekarza najczęściej występowały osoby androgyniczne i o męskiej płci psychologicznej.

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy