Standardy badania ultrasonograficznego jamy brzusznej u małych zwierząt Schemat badania. Cz. II
Jelita i węzły chłonne trzewne
Po tak przeprowadzonym wstępnym badaniu jamy brzusznej przystępuje się do oceny jelit, które rozciągają się od żołądka do tyłobrzusza. Nie ma ściśle określonej kolejności oceny jelit, warto jednak wypracować swoją własną technikę (kolejność) badania, np. od jamy odźwiernikowej żołądka, przez dwunastnicę, pozostałe odcinki jelit cienkich (obecność w całym śródbrzuszu), przez jelito biodrowe, okrężnicę wstępującą, poprzeczną aż po zstępującą. Głowica powinna zostać przyłożona do każdej dostępnej części jamy brzusznej z różną siłą docisku. Podstawowym elementem ultrasonograficznej oceny przewodu pokarmowego jest uwidocznienie prawidłowej, warstwowej budowy ściany jelita (ryc. 20). Na podstawie charakteru budowy ściany jelita można rozpoznać liczne schorzenia jelit. Pogrubienie, scieńczenie całej ściany lub poszczególnych warstw ściany jelita, zachowana lub zatarta budowa warstwowa, wzmożone unaczynienie i obecność ewentualnych zmian w otaczających tkankach to cechy, które są kluczowe w diagnostyce chorób jelit.
W trakcie oceny przewodu pokarmowego warto zwrócić uwagę na węzły chłonne trzewne (wątrobowe, śledzionowe, żołądkowe, trzustkowo-dwunastnicze, jelita czczego, okrężnicze), które uwidaczniają się jako niewielkich rozmiarów owalne i wydłużone struktury o echogeniczności podobnej lub nieco niższej względem otaczających tkanek (ryc. 28a). Z powodu dużej zmienności rasowej i osobniczej ocena wielkości węzła chłonnego nie ma większego znaczenia. Bardziej istotna pod względem diagnostycznym jest ocena kształtu węzła, którego stosunek osi krótkiej do osi długiej powinien wynosić poniżej 0,5 (13, 22-24).
Przestrzeń zaotrzewnowa, duże naczynia jamy brzusznej i węzły ścienne
Badanie przestrzeni zaotrzewnowej i dużych naczyń można rozpocząć od badania w płaszczyźnie podłużnej, czyli od przyłożenia głowicy podłużnie do osi długiej za wyrostkiem mieczykowatym mostka. Następnie powolnym ruchem należy przesuwać głowicę doogonowo do momentu podziału [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii