Skuteczność działania pradofloksacyny w leczeniu ropnych zapaleń skóry u psów – opis przypadku - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Skuteczność działania pradofloksacyny w leczeniu ropnych zapaleń skóry u psów – opis przypadku

Ropne zapalenia skóry (ropowice) są obecnie jedną z dwóch najczęściej występujących chorób skóry u psów, rzadziej u kotów. Główną przyczyną ropowic są bakterie Gram-dodatnie i Gram-ujemne występujące na skórze zdrowych psów, zarówno stale na niej bytujące, jak i przelotnie. Przy każdym załamaniu mechanizmów odpornościowych szybko dochodzi do nadmiernego namnożenia flory bakteryjnej skóry.

Zakażenie bakteryjne skóry może przebiegać jako pierwotne lub wtórne. W większości przypadków w praktyce weterynaryjnej mamy do czynienia z zakażeniami wtórnymi, powikłaniami pierwotnych chorób skóry, m.in. alergicznych (alergiczne pchle zapalenie skóry i atopowe zapalenie skóry), endokrynologicznych (niedoczynność tarczycy i nadczynność kory nadnerczy), autoimmunologicznych i niektórych nowotworów skóry.

W zależności od usadowienia bakterii patogennych na skórze ropne zapalenia skóry dzielą się na powierzchniowe (zapalenie fałdów skóry i hot spot), powierzchowne (liszajec, zapalenie mieszków włosowych i zapalenie połączeń skórno-śluzówkowych) oraz głębokie. Ropne zapalenia skóry mogą przebiegać w postaci ogniskowej lub uogólnionej. Głównym czynnikiem chorobotwórczym, a zarazem najczęściej hodowaną bakterią z wymazu pobranego z ropnych zapaleń skóry, jest obecnie Staphylococcus pseudintermedius (dawniej intermedius), rzadziej Staphylococcus aureus oraz sporadycznie bakterie Gram-ujemne, jak Pseudomonas spp., Proteus mirabilis i Escherichia coli.

Rozpoznanie ropowic

Z uwagi na różnorodność objawów klinicznych w rozpoznawaniu ropnych zapaleń skóry trzeba dążyć do ustalenia choroby podstawowej oraz jej zwalczania. Niezależnie jednak od choroby podstawowej postępowanie jest następujące:

badanie cytologiczne zmienionych ognisk poprzez wykonanie preparatu odciskowego barwionego metodą Diff Quik,badanie bakteriologiczne wraz z antybiogramem,antybiotykoterapia zgodnie z antybiogramem,badanie histopatologiczne wycinka skóry przy braku skuteczności antybiotykoterapii.

L...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy