Trudny poród u suki i kotki – jak rozpoznać, jak rozwiązać?

Wyszukaj w serwisie

Trudny poród u suki i kotki – jak rozpoznać, jak rozwiązać?

Przed podjęciem jakichkolwiek działań najistotniejsze zasadniczo jest określenie, czy ciężki poród wynika lub nie wynika z niedrożności kanału rodnego. W przypadku gdy kanał rodny samicy jest drożny, mięśnie krocza przeważnie są rozluźnione, stężenie progesteronu jest niskie (u suk, u kotek nie jest to reguła), endoskopowo można uwidocznić rozwartą szyjkę macicy, może też pojawić się wypływ z dróg rodnych, jeśli doszło do odklejenia łożysk – zielonkawy w przypadku suki, brunatno-czerwony w przypadku kotki. Początkowo w badaniu ultrasonograficznym można uwidocznić żywe płody (na podstawie ruchów oraz tętna płodowego – wartości poniżej 150-160 uderzeń/min mogą wskazywać na distres płodów).

Ciężki poród wynikający z kolei z niedrożności kanału rodnego może mieć podobne objawy, natomiast obserwuje się jedną zasadniczą różnicę – obecność widocznych silnych nieefektywnych skurczów tłoczni brzusznej w aktywnej fazie porodu, które nie kończą się wyparciem płodu z dróg rodnych. Bardzo często taka sytuacja ma miejsce, jeśli podłożem są dysproporcje płodowo-matczyne i zwykle w badaniu per vaginam można wyczuć wystające części ciała płodu zaklinowane w kanale rodnym.

Rzetelnie zebrany wywiad i dokładne badania diagnostyczne stanowią pomoc niezbędną do efektywnego zaplanowania działań. Podstawę stanowią: badanie kliniczne, w szczególności ginekologiczne, oraz badanie ultrasonograficzne. Badanie kliniczne pozwala ocenić stan rodzącej samicy – stopień zmęczenia, odwodnienia, ciepłotę wewnętrzną oraz pierwsze oznaki wstrząsu w wyjątkowo ciężkich przypadkach. Dokładne badanie ginekologiczne per vaginam umożliwia ocenę odruchu Fergusona oraz czy w kanale rodnym wyczuwalne są jakiekolwiek fragmenty płodu lub worek owodniowy. Odruch Fergusona pojawia się przy stymulacji palpacyjnej górnej ściany pochwy – jest to naturalny odruch polegający na wyzwoleniu skurczów mięśniówki macicy oraz tłoczni brzusznej, które razem prowadzą do wypierania płodów (1, 4, 8).

Metody rozwiąza...

Ten materiał dostępny jest dla zalogowanych użytkowników.
Załóż konto i dołącz do grona użytkowników naszego portalu!
Chcesz mieć dostęp do wszystkich materiałów na portalu?
Poznaj nasze serwisy