Najczęstsze powikłania po sterylizacji
Zainfekowanie rany pozabiegowej
Owariohisterektomia jest zaliczana do zabiegów czystych, dlatego profilaktyczne stosowanie antybiotyków po przeprowadzonym zabiegu nie jest konieczne (24). Szacuje się, że częstotliwość występowania powikłania, jakim jest infekcja podczas przeprowadzania zabiegów czystych, występuje u 0-4,9% operowanych zwierząt (2). Pomimo tego jednym z częściej zgłaszanych przez właścicieli powikłań są te, które są spowodowane nieprawidłowym gojeniem rany pooperacyjnej. To, jak rana będzie się goić, w dużym stopniu zależy od osobniczych możliwości regeneracji tkanek oraz od skuteczności zabezpieczenia rany pooperacyjnej przed samookaleczaniem przez psa.
U psa gojenie przebiega relatywnie szybko ze względu na dużą liczbę naczyń włosowatych w skórze oraz przez intensywne narastanie ziarniny. Opóźnione gojenie się ran obserwowane jest u psów niedożywionych oraz przewlekle chorych, z obniżonym poziomem białka całkowitego lub/i albumin (24). Do zainfekowania rany pozabiegowej dochodzi najczęściej w sytuacjach, gdy zwierzę wykazuje wzmożone zainteresowanie raną pooperacyją, w efekcie czego poprzez intensywne wylizywanie się dochodzi do samookaleczenia, dlatego zaleca się stosowanie kołnierzy oraz opatrunków uniemożliwiających wylizywanie operowanej okolicy. W przypadku wystąpienia infekcji okolicy rany pozabiegowej wskazane jest zastosowanie antybiotykoterapii. Dobór antybiotyków powinien opierać się na wynikach posiewu bakteriologicznego z antybiogramem (24).
Zrosty jelitowe i otrzewnowe
Występowanie zrostów jelitowych i otrzewnowych nie jest stricte związane z przeprowadzeniem zabiegu owariohisterektomii, jednak autorzy opisują przypadki, w których powstanie zrostów było wynikiem przypadkowego podwiązania krezki (21). Opisywane są również przypadki, w których [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii