Renesans osteotomii korekcyjnych w leczeniu dysplazji stawów biodrowych psów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Renesans osteotomii korekcyjnych w leczeniu dysplazji stawów biodrowych psów

Technika TPO

Technika TPO wprowadzona została przez Slocum w 1986 r. i opisywała zabieg jako trzyetapową osteotomię kości miednicy polegającą na wycięciu fragmentu/przecięciu kości łonowej, przecięciu kości kulszowej (z jej późniejszym, ewentualnym zespoleniem za pomocą cerklaża z drutu ortopedycznego) oraz przecięciu trzonu kości biodrowej z zamknięciem osteotomii za pomocą płyty TPO (15, 16). Osteotomia miednicy jako technika przeciwdziałająca skutkom dysplazji wydaje się przeżywać obecnie renesans zainteresowania. Jest to związane z wprowadzeniem takich rozwiązań jak płyty TPO/DPO blokowane, wielokątowe oraz opracowanie nowych technik operacyjnych, tj. DPO, 2,5 PO, które ograniczają inwazyjność zabiegu.

Celem osteotomii korekcyjnej w pierwszym etapie jest wywołanie rotacji dobrzuszno-bocznej elementu kostnego wraz z panewką stawu biodrowego. Drugi etap zabiegu polega na zamknięciu osteotomii kości biodrowej za pomocą płyty TPO/DPO posiadającej dobrany kąt rotacji (17, 18). Skutkiem zabiegu staje się wzrost powierzchni nośnej w obszarze chrząstki stawowej panewki, co ma ograniczyć rozwój zwyrodnienia w stawie. TPO uznaje się za technikę godną polecenia u młodych psów – optymalny wiek pacjentów to 4-6 miesięcy (15, 16). Choć wykonanie potrójnej osteotomii miednicy u młodego psa ma na celu zmniejszenie szansy na kulawiznę w późniejszym życiu, to niestety u wysokiego odsetka psów rozwija się zapalenie stawów. Nawet jeśli zdjęcia radiologiczne wykonane po zabiegu ukazują głowę kości udowej głęboko osadzoną w panewce, to u dużego odsetka psów badania pośmiertne stawów ujawniają cechy OA w wielu przypadkach (19).

Wskaźnik powikłań pooperacyjnych po TPO waha się od 35% do 70% (20) i obejmuje: infekcję, uszkodzenie nerwów, nietrzymanie moczu, zaparcia wtórne na skutek zwężenia kanału miednicy, obluzowanie implantu, nadmierne pokrycie głowy przez okap panewki oraz opóźnione gojenie osteotomii k. biodrowej i k. kulszowej (15, 16). Niemniej jednak TPO u młodyc...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2605 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.