Rejestracja zakładu leczniczego dla zwierząt - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Rejestracja zakładu leczniczego dla zwierząt

Zgodnie z „suchą” ustawową definicją zakład leczniczy dla zwierząt (ZLZ) jest „placówką ochrony zdrowia i dobrostanu zwierząt utworzoną w celu świadczenia usług z zakresu medycyny weterynaryjnej, wyposażoną w środki majątkowe, a w szczególności w pomieszczenia, aparaturę i sprzęt dostosowane do zakresu świadczonych usług. Zakład może być utworzony i utrzymywany również w celu realizacji zadań dydaktycznych i badawczych w powiązaniu ze świadczeniem usług weterynaryjnych”.

Przekładając powyższe na język potoczny, można stwierdzić, że ZLZ to miejsce, w którym lekarz weterynarii wykonuje swój zawód. Jest to tzw. „zorganizowana część przedsiębiorstwa”, a więc jednostka służąca do prowadzenia działalności weterynaryjnej, która jest tzw. działalnością regulowaną, czyli działalnością gospodarczą, której wykonywanie wymaga spełnienia szczególnych, określonych prawem, warunków.

Ze względu na stopień organizacji oraz pułap wymogów w zakresie świadczonych usług ZLZ może występować w pięciu formach, jako:

  1. gabinet weterynaryjny,
  2. przychodnia weterynaryjna,
  3. lecznica weterynaryjna,
  4. klinika weterynaryjna,
  5. weterynaryjne laboratorium diagnostyczne.

Od formy organizacyjnej zakładu należy odróżnić jego formę prawną. Każdy z wyżej wymienionych zakładów może występować w jednej z następujących form prawnych:

  1. jednoosobowej działalności gospodarczej (zwanej potocznie „własną firmą”),
  2. spółki cywilnej (będącej – najprościej rzecz ujmując – mariażem co najmniej dwóch „własnych firm”),
  3. spółki handlowej (podmiotu utworzonego w celu prowadzenia działalności gospodarczej, w oparciu o sporządzoną we właściwej formie umowę), którą jest:
    – spółka jawna,
    – spółka partnerska,
    – spółka komandytowa,
    – spółka komandytowo-akcyjna,
    – spółka z ograniczoną odpowiedzialnością,
    – spółka akcyjna.

Zarówno każda z form organizacyjnych, jak i prawnych, w jakich można prowadzić zakład leczniczy dla zwierząt, może być przedmiotem odrębnego (i obszernego) opracowania. Niniejszy artykuł koncentruje się jednak na elementach wspólnych wszystkim ZLZ w zakresie ich rejestracji – bez względu na formę, w jakiej są prowadzone.

Usługi weterynaryjne mogą być świadczone przez lekarza weterynarii posiadającego prawo wykonywania zawodu wyłącznie w ramach działalności zakładu leczniczego dla zwierząt. Właścicielem ZLZ nie musi być lekarz weterynarii, niemniej jednak kierownikiem zakładu może być wyłącznie lekarz weterynarii posiadający prawo wykonywania zawodu: w przypadku gabinetu weterynaryjnego – bez wymaganego minimalnego doświadczenia w zawodzie, w przypadku przychodni – z co najmniej rocznym okresem pracy w zawodzie, w przypadku lecznicy – z co najmniej 2-letnim, w przypadku kliniki lub weterynaryjnego laboratorium diagnostycznego – z co najmniej 5-letnim okresem pracy w zawodzie lekarza weterynarii. Lekarz weterynarii może kierować tylko jednym zakładem leczniczym dla zwierząt i nie może równocześnie wykonywać zawodu w ZLZ oraz w hurtowni farmaceutycznej, prowadzącej obrót produktami leczniczymi, paszami leczniczymi i wyrobami medycznymi stosowanymi wyłącznie u zwierząt.

Znajdź swoją kategorię

2813 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy