Rehabilitacja w przypadku zmian spondylotycznych i spondyloartrozy na przykładzie psa i królika – opisy przypadków
Aktywność pacjenta w trakcie rehabilitacji
Jeżeli stan pacjenta na to pozwala, do protokołu rehabilitacyjnego dołączone zostają ćwiczenia aktywne. W przypadku choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa konieczne może być zastosowanie wspomagania w trakcie ćwiczeń aktywnych, ponieważ częściowo przebieg omawianych schorzeń uniemożliwia pacjentowi samodzielne poruszanie się bądź doprowadza do niedowładu kończyn. Mogą one być wykonywane w pozycji stojącej lub podczas chodzenia po podłożu lub na bieżni wodnej. Zoofizjoterapeuta przy pomocy pionizatora bądź taśm terapeutycznych pomaga utrzymać odpowiednią postawę pacjenta lub porusza jego kończynami podczas chodzenia. Podczas ćwiczeń aktywnych samodzielnych zadania terapeutyczne wykonywane są podczas normalnego chodu pacjenta, który potrafi samodzielnie utrzymać naturalną pozycję ciała (1, 5, 6).
Ćwiczenia proprioceptywne wspomagają pracę nad: równowagą, koordynacją, siłą mięśni oraz utrzymaniem prawidłowego środka ciężkości. Jednym z takich ćwiczeń może być proste i przekątne naprzemienne obciążanie kończyn. Podczas stania podnosi się każdą kończynę zwierzęcia i przytrzymuje na kilka sekund w powietrzu. Można podnosić każdą kończynę z osobna lub dwie po przekątnej.
Innym ćwiczeniem jest utrzymywanie równowagi na innym podłożu niż to, do jakiego jest przyzwyczajone zwierzę. Takim ćwiczeniem pobudzane jest odczuwanie głębokie, a niestabilne podłoże dodatkowo ćwiczy równowagę. Takimi ćwiczeniami rehabilitant zmienia położenie punktu ciężkości psa w różnych kierunkach do momentu, aż zwierzę powróci do prawidłowej pozycji. Propriocepcję można ćwiczyć także za pomocą platform równoważnych. Za ich pomocą ćwiczy się równowagę w różnych kierunkach (do przodu, do tyłu oraz w przypadku platformy okrągłej – wzdłuż osi z, y, z) oraz doskonale wzmacnia więzadła i ścięgna. Uzupełniającymi ćwiczeniami są także piłki terapeutyczne. Jednakże przed rozpoczęciem takich ćwiczeń należy dokładnie zapoznać się ze stanem klinicznym pacje...
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii